Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Zmarł prof. Jan Skuratowicz

Historyk sztuki, autor wielu publikacji poświęconych zabytkom i historii Poznania, członek kolegium redakcyjnego Kroniki Miasta Poznania, radny Miasta Poznania. Nie żyje prof. Jan Skuratowicz (1946-2024).

Prof. Jan Skuratowicz (1946-2024) - grafika artykułu
Prof. Jan Skuratowicz (1946-2024)

Jan Skuratowicz był profesorem Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorem wielu artykułów i książek, m.in. Architektury Poznania w latach 1890-1918, Dworów i pałaców w Wielkim Księstwie Poznańskim, Secesji w architekturze Poznania czy Ratusza poznańskiego.

Za swoją działalność uhonorowany m.in. Nagrodą Naukową Miasta Poznania i tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania. Przez wiele lat zasiadał w kolegium redakcyjnym Kroniki Miasta Poznania, był członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Warto wspomnieć również o jego przynależności do Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego i do Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków w Poznaniu.

W swoim dorobku miał także dokonania z dziedziny konserwatorskiej, jak: realizacja konserwatorska częściowej odbudowy zamku w Sierakowie, dworu w Chalinie, dworu w Brzóskowie oraz badania architektoniczne zamku w Szamotułach, pałacu Górków w Poznaniu i Akademii Lubrańskiego.

Dwukrotnie wybierany był na radnego Rady Miasta Poznania, w kadencjach 1990-1994 i 1998-2002, kiedy sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki.

oprac. red.