Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Zmarł Krzysztof Jaślar

Nie żyje Krzysztof Jaślar, współzałożyciel Kabaretu Tey, autor tekstów i reżyser.

. - grafika artykułu
Krzysztof Jaślar, fot. materiały prasowe

Jaślar był związany z Kabaretem Tey od samego założenia (w roku 1973) do ich czterech ostatnich występów. Był jedną z głównych postaci w trzech programach kabaretowych. Przed kilkoma dniami artyści na swoich kanałach społecznościowych poinformowali o odwołaniu występów kabaretu do końca roku, w związku ze złym stanem zdrowia Jaślara. Dziś ukazała się wiadomość o jego śmierci.

Choć Krzysztof Jaślar urodził sie w Bytomiu, to swoją przyszłość związał z Poznaniem. Był świeżo upieczonym absolwentem Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego, gdy Zenon Laskowik zaproponował mu współtworzenie Kabaretu Tey. Ich pierwszy występ odbył się 17 września 1971 roku przy ulicy Masztalarskiej. Trzy lata później, w związku z problemami z cenzurą i interwencjami Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, Jaślar musiał zawiesić swoją współpracę z kabaretem.

Z Zenonem Laskowikiem zrealizował także programy telewizyjne: Narodziny gwiazdy, Śpiew, balet, piosenka, S tyłu sklepu i Na granicy. Realizował spektakle teatralne i imprezy festiwalowe. W 1992 roku wydał książkę Kabaret Tey 1971-1989. Teksty, wspomnienia, pomówienia.

oprac. red.