Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Teatr Polski doceniony!

Teatr Polski w Poznaniu ze znakomitymi wynikami w podsumowaniu Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2021/2022 miesięcznika "Teatr". 

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

W 12. z 16. kategorii krytycy docenili kreacje, aktorów i realizatorów spektakli, które miały premiery w poznańskim Teatrze w ubiegłym sezonie. Na jedenastu recenzentów z całej Polski, w kategorii "Najlepszy teatr", sześciu wskazało Teatr Polski w Poznaniu.

Najwięcej laurów zebrał spektakl Śmierć Jana Pawła II"w reż. Jakuba Skrzywanka. Zauważony został jako "Najlepsze przedstawienie", wskazywano na niego również w kategoriach: "Najlepsza reżyseria" (Jakub Skrzywanek), "Najlepsza rola męska" (Michał Kaleta), "Najlepsza muzyka" (Karol Nepelski), "Najlepsza choreografia" (Agnieszka Kryst), "Najlepsza nowa polska sztuka ogłoszona drukiem lub wystawiona" (Jakub Skrzywanek i Paweł Dobrowolski), "Najlepsza adaptacja teatralna (opracowanie tekstu)" (Paweł Dobrowolski) i "Najlepsza scenografia" (Agata Skwarczyńska). Niewiele mniej wskazań mieli Ulisses w reż. Mai Kleczewskiej oraz Cudzoziemka w reż. Katarzyny Minkowskiej.

Spośród zespołu aktorskiego największym uznaniem w minionym sezonie cieszył się Michał Kaleta (dostrzeżony za role w każdym z wyżej wymienionych spektakli), ale recenzenci dostrzegli również kreacje Alony Szostak i Michała Sikorskiego. Recenzenci wskazywali również najlepszych choreografów wśród tych, pracujących w Teatrze Polskim w Poznaniu (Kaya Kołodziejczyk - Ulisses i Agnieszka Kryst - Śmierć Jana Pawła II), zauważeni zostali kompozytorzy wszystkich docenionych spektakli (Wojciech Frycz Cudzoziemka, Karol Nepelski Śmierć Jana Pawła II i Cezary Duchnowski Ulisses), dramaturdzy (Paweł Dobrowolski Śmierć Jana Pawła II, Damian Josef Neć Ulisses oraz Katarzyna Minkowska i Tomasz Walesiak - Cudzoziemka) i autorzy scenografii (Agata Skwarczyńska Śmierć Jana Pawła II.

Spektakl Śmierć Jana Pawła II można oglądać w Teatrze Polskim od 21 do 25 września. Będzie to ostatnia w tym roku okazja by go zobaczyć w Poznaniu - spektakl rusza bowiem w trasę po Polsce. Pierwszą okazję, by go oglądać, będą mieli widzowie z Katowic i Krakowa.  

oprac. red.