Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

"Rozpoznani Nierozpoznani" po raz kolejny na Cytadeli

Teatr Ewolucji Cienia z Poznania 8 sierpnia i 17 września zaprasza na Cytadelę na spektakl Rozpoznani Nierozpoznani oparty na pracach Magdaleny Abakanowicz.

. - grafika artykułu
"Rozpoznani Nierozpoznani", fot. materiały organizatorów

Rozpoznani Nierozpoznani to spektakl z 2018 roku odwołujący się do dzieła zmarłej rok wcześniej światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz. Rozpoczęcie widowiska odbędzie się w punkcie, w którym Magdalena Abakanowicz pozostawiła swój tłum - reżyser niejako podejmuje wyzwanie. Spektakl jest, podobnie jak dzieła tej znakomitej rzeźbiarki, autonomiczną wypowiedzią artystyczną, dotykającą spraw uniwersalnych. Ożywiając "Nierozpoznanych" reżyser pokazuje co się stanie, gdy tłum niemal identycznych postaci zacznie zyskiwać indywidualność: odkrywców, manipulatorów, wodzów, zbawców i zbrodniarzy. Pokazuje jak "nierozpoznani" walcząc o indywidualność ulegają prorokom czy ideologom, by po chwili na powrót przypominać zunifikowany i bezkształtny tłum. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w tej plastyczno-ruchowej podróży przez dzieje, ukazanej z perspektywy zbiorowości.

 "Ostatnia produkcja Teatru Ewolucji Cienia "Rozpoznani Nierozpoznani" to dla mnie odkrycie tego sezonu. Dobrze jest wciąż móc oglądać spektakle tworzone z myślą o nawiązaniu komunikacji z publicznością, poruszeniu jej i podsunięciu obrazów, które staną się punktem wyjścia do wielu refleksji"- pisał o spektaklu w 2019 roku nasz recenzent, Marek Bochniarz. I dalej: ""Aktorzy występujący w spektaklu noszą charakterystyczne, płócienne kostiumy, opinające całe ich ciało i przekształcające jego formę w bezgłową sylwetkę przypominającą rzeźby Abakanowicz. Humanoidy głowy dobierają sobie na zasadzie przypadkowości i selekcji - odrzucając te, które nie przypadają im do gustu. Jeśli mają bardziej wyrazistą twarz, to zarazem i władzę. W Rozpoznani Nierozpoznani człowiek jest istotą pozbawioną cech charakterystycznych, anonimowym członkiem grupy. W zbiorowości przeżywa swe kolejne dramaty, tracąc co jakiś czas głowę i życie w karze za religijną herezję czy zachłyśnięty fałszywymi ideałami Rewolucji Francuskiej i bolszewickiej (te puentują symboliczne obiekty gilotyny i czerwonych flag). Wraz z rewolucją techniczną zostaje przypisany do taśmy produkcyjnej, stając się ostatecznie trybem maszyny, jakby ostatecznie tracąc swój status życia bio".

Prezentacje spektaklu są współfinansowane z budżetu Miasta Poznania i wpisują się w szeroki program wydarzeń, upamiętniających w tym roku postać Magdaleny Abakanowicz i jej zasługi dla Poznania: wystawę Magdaleny Abakanowicz Jesteśmy strukturami włóknistymi w Muzeum Narodowym w Poznaniu (otwarcie 8.08) i wystawę prac Magdaleny Abakanowicz Moje formy to kolejne skóry, które z siebie zdejmuję w Galerii Piekary (otwarcie 10.08). Spektakl prezentowany jest na krajowych i zagranicznych festiwalach teatralnych - to więc znakomita okazja, by zobaczyć go  w Poznaniu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny dla publiczności.

oprac. as

  • spektakl Rozpoznani Nierozpoznani
  • reż. Wioletta Dadej, scenariusz, scenografia: Sławomir Dadej, kostiumy: Izabela Kolka, muzyka: Paweł Głosz
  • 8.08, g. 21 i 17.09, g. 20
  • teren Parku Cytadela, przy rzeźbach "Nierozpoznani"
  • wstęp wolny