Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Platynowe Koziołki dla Wajdy i Wilkosza

Nagrodę specjalną 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! otrzymają w tym roku: reżyser Andrzej Wajda i Tadeusz Wilkosz, twórca m.in. słynnej animacji "Miś Coralgol".

Kadr z filmu "Korczak" w reżyserii Andrzeja Wajdy - grafika artykułu
Kadr z filmu "Korczak" w reżyserii Andrzeja Wajdy

Festiwal Ale Kino! rozpocznie się w Poznaniu 2 grudnia. To największe kinowe święto w Polsce, dedykowane młodym widzom. Festiwal z roku na rok rośnie: przybywa filmów, godzin projekcji, coraz więcej znakomitych twórców przyjeżdża na otwarte spotkania z publicznością. Tak będzie i w tym roku - od 2 do 9 grudnia w Multikinach: 51 i Stary Browar.

Oprócz konkursu, w którym filmy walczą o nagrodę główną (Złote Koziołki) organizatorzy festiwalu przyznają także co roku Nagrodę Specjalną - Platynowe Koziołki, za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży. W tym roku laureatów nagrody jest dwóch: Tadeusz Wilkosz i Andrzej Wajda.

- Ludzie z mojego pokolenia wychowali się na filmach Wilkosza - podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal mówił jego dyrektor, Jerzy Moszkowicz. Miś Colargol i Pingwin Pik Pok to najbardziej znane animowane postacie, które wymyślił i stworzył. Wilkosz uhonorowany został za "całokształt twórczości w dziedzinie filmu lalkowego".

Platynowe Koziołki dla Andrzeja Wajdy to z kolei wyraz uznania za sposób w jaki wybitny reżyser w swoich filmach portretuje młodych ludzi. - W bardzo wielu filmach Andrzej Wajda portretował ludzi młodych, którzy stawali przed wielkimi dramatami i moralnymi dylematami. Jego bohaterowie są bardzo bliscy tym, którzy zasiadają na widowni Ale Kino! - tłumaczył Moszkowicz. Ale to nie koniec: - Platynowe Koziołki przyznajemy Wajdzie w równym stopniu za film w jego twórczości wyjątkowy - za "Korczaka" - dodał dyrektor. Będzie okazja podczas festiwalu raz jeszcze obejrzeć film z wybitną rolą Wojciecha Pszoniaka.

Jubileuszowa, bo 30 edycja poznańskiego festiwalu, to 8 dni wypełnionych projekcjami. Widzowie obejrzą 136 filmów (86 krótkometrażowych oraz 50 pełnometrażowych) z 34 krajów. Będą wśród nich produkcje polskie i europejskie, ale także filmy z krajów, których kinematografia w Polsce nie jest znana prawie wcale (m.in. z Kolumbii, Azerbejdżanu czy Kazachstanu). W programie są zarówno filmy aktorskie, jak i animacje. Filmy dla najnajmłodszych i tych już prawie dorosłych. Ponad 80 z nich stanie do konkursu o Złote Koziołki.

Sylwia Klimek

  • 30. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
  • 2-9 grudnia
  • Multikino 51 i Multikino Stary Browar
  • Sprzedaż biletów na festiwal rozpocznie się w kasach obu kin 13 listopada