Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Nie żyje Gabriel Chmura

W nocy 17 listopada zmarł Maestro Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu.

. - grafika artykułu
fot. materiały Teatru Wielkiego

Był jednym z najwybitniejszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku, zdobywcą licznych nagród i wyróżnień, spośród których warto wymienić m.in. Złoty Medal na Concorso Cantelli w La Scali w Mediolanie (1971) i I nagrodę na Konkursie im. Herberta von Karajana w Berlinie (1971). Został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Maestro Gabriel Chmura dyrygował czołowymi orkiestrami różnych kontynentów.

Sprawował kierownictwo artystyczne nad znakomitymi zespołami w europejskich i kanadyjskich instytucjach muzycznych - był dyrektorem muzycznym Opery w Aachen (1974-1983), Orkiestry Symfonicznej w Bochum (1983-1987), National Arts Centre Orchestra w Ottawie (1987-1990) i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (2001-2007). A od roku 2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie przygotował wiele oper i koncertów, m.in. doprowadził do wykonania po przeszło stu latach nieobecność na polskich scenach Śpiewaków norymberskich R. Wagnera, a także sprawował kierownictwo muzyczne nad Faustem Gounoda, Macbethem Verdiego, Jenůfą Janáčka, Don Giovannim i Czarodziejskim fletem Mozarta. 

Jak wspominają Dyrekcja i Zespół Teatru Wielkiego: "Od siebie i osób, z którymi współpracował, wymagał najwyższego profesjonalizmu i zaangażowania. Stawiał ogromne wyzwania - sobie, Teatrowi i naszej widowni. Monumentalne dzieła Wagnera, znakomite kompozycje Mieczysława Weinberga czy wspólne odkrywanie na nowo twórczości Stanisława Moniuszki... Nie raz martwiliśmy się, czy i tym razem wszystko się uda, ale to Gabriel Chmura pomagał nam wierzyć, że nie ma zadania, któremu nie możemy sprostać."

Ostatni koncert, który Maestro Gabriel Chmura poprowadził z zespołem poznańskiej opery, odbył się 2 października 2020.

oprac. red.