Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Muzea się otwierają

Publiczność znowu może odwiedzać muzea i galerie sztuki. W związku ze zmniejszającą się liczbą zakażeń koronawirusem złagodzono obostrzenia sanitarne i niektóre instytucje kultury mogą wznowić swoją działalność. Większość muzeów jest czynna od wtorku 4 maja, kolejne otworzą się w najbliższych dniach.

. - grafika artykułu
Brama Poznania, fot. materiały prasowe

Muzea wznawiają działalność po blisko półtoramiesięcznej przerwie spowodowanej wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Muzealnicy mają nadzieję, że teraz będą mogli już bez zakłóceń pracować do końca roku. Ponieważ informację o złagodzeniu części obostrzeń sanitarnych ogłoszono w ubiegłym tygodniu, nie wszystkie placówki zdążyły się przygotować i otworzyć zaraz po majówce.

Już 4 maja od rana swoje podwoje otworzyło Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i jego filie: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku, Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII, Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii "Poznań" na Cytadeli. W piątek, 7 maja, dla publiczności otworzy się Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956 mieszczące się w Zamku.

Placówki Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości są czynne od wtorku do soboty w godz. 10-17 (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 16.15) i w niedziele w godz. 10-16 (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 15.15). W ostatnią sobotę miesiąca będzie też czynny Schron przeciwatomowy dla władz Miasta Poznania przy ul. Słupskiej 62 w Krzyżownikach. Muzea będą pracować w ścisłym reżimie sanitarnym i przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Od dzisiaj, czyli od 4 maja, jest też czynne Muzeum Archeologiczne w Pałacu Górków przy Starym Rynku oraz Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim. Muzeum Archeologiczne jest czynne od wtorku do czwartku w godz. 10-17, w piątek i sobotę w godz. 11-18, a w niedzielę w godz. 12-16. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.

Z kolei Rezerwat Archeologiczny Genius Loci można zwiedzać w godzinach: wtorek-czwartek: 10-16, piątek-sobota: 10-18, niedziela: 10-15. W poniedziałki Rezerwat jest zamknięty. Zgodnie z wytycznymi MKiDN, limit zwiedzających będzie wynosić: 30 osób w Pałacu Górków i 10 osób w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci.

Muzeum Narodowe w Poznaniu i wszystkie jego filie otworzą się w środę 5 maja. Będą czynne według następującego harmonogramu: wt.-czw., godz. 10-17, pt., godz. 11-20, sob.-niedz., godz. 11-17. Przypomnijmy, że Muzeum Narodowe prezentuje obecnie wystawę Polska. Siła obrazu, którą można było oglądać bardzo krótko, gdyż już trzy dni po jej otwarciu muzea zostały zamknięte. Wystawa została zatem przedłużona do 27 czerwca, a w soboty można ją oglądać do godz. 20.

W środę, 5 maja swoją ekspozycję otworzy też Muzeum Broni Pancernej. Ze względu na nadal panującą pandemię Covid-19 muzeum otwarte będzie z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi liczby zwiedzających.

Muzeum Archidiecezjalne również otworzy się na zwiedzających 5 maja. Będzie czynne  od wtorku do czwartku w godz. 11- 17, w piątek w godz. 10-17 i w sobotę w godz. 10-15. Przypomnijmy, że tutaj można obejrzeć trzy wystawy stałe, które dotąd były dostępne zaledwie przez kilka dni. Są to: Wokół sacrum. Fascynująca sztuka śląska XIV-XVI wieku, Lux umbra Dei -  Tadeusz G. Wiktor, a także Szczelina Grzegorza Niemyjskiego.

Także od środy 5 maja czynna będzie Brama Poznania ICHOT. Godziny otwarcia Bramy to wt.-pt., godz. 11-18, sob.-niedz., godz. 10-19.

szym