Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Konkurs Wieniawskiego nagrodzony Koryfeuszem

Poznaliśmy laureatów jednej z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych przez środowisko muzyczne. Wśród nagrodzonych Koryfeuszem Muzyki Polskiej 2023 znalazł się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu!

. - grafika artykułu
Laureaci Koryfeuszy Muzyki Polskiej 2023, od lewej: Wojciech Niedziółka, Martyna Pastuszka, Irena Santor oraz Karolina Kaźmierczak, fot. Marta Ankiersztejn

16. Konkurs im. Henryka Wieniawskiego zakończył się rok temu, 21 października 2022 roku. Każda kolejna edycja tego odbywającego się co cztery lata wydarzenia odbija się szerokim echem nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Polsce. Jak podsumowuje Karolina Kaźmierczak, dyrektorka konkursu: - Tę nagrodę traktuję jako motywację, żeby za trzy lata dostarczyć jeszcze większych emocji i wrażeń.

Warto dodać, że w minionym roku nagrodę Koryfeusza (w kategorii "Osobowość") otrzymała Agata Szymczewska, promotorka muzyki i laureatka 13. edycji konkursu Wieniawskiego, która obecnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego.

Pełna lista tegorcznych laureatów Koryfeuszy Muzyki Polskiej:

  • Osobowość roku - Martyna Pastuszka
  • Wydarzenie roku - 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (Wieniawski Society)
  • Odkrycie roku - Wojciech Niedziółka - violin
  • Nagroda honorowa - Irena Santor

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 23 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Wydarzenie organizowane jest od 2011 roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę finansową ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

oprac. red.