Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Fest Księgarnia - Zagłosuj!

Wydawnictwo Miejskie Posnania i poznańskie księgarnie kameralne zapraszają czytelników do zabawy i wybrania ulubionej księgarni w mieście.

. - grafika artykułu
Księgarnia "Pasja" - laureaci pierwszego miejsca w Plebiscycie Fest Księgarnia w 2021 roku, fot. materiały prasowe

Miejski program Fest Księgarnia, którego clou jest plebiscyt na ulubioną, niesieciową księgarnię poznaniaków, jest formą promocji księgarstwa, zachęty do spotkań z książką i odwiedzania kameralnych miejsc, w których od lat kultywuje się upowszechnianie czytelnictwa.

Małe księgarnie, z autorskim wyborem oferty książkowej i  - często -  z własnymi, ciekawymi programami popularyzującymi czytelnictwo są dla wszystkich organizmów miejskich ważne. Budują ich klimat oraz przyciągają i integrują lokalne społeczności. W Poznaniu działa około 30 takich księgarń. Są to księgarnie indywidualne, stacjonarne lub antykwariaty księgarskie, zarówno specjalistyczne, jak i ogólnoasortymentowe. Organizatorzy plebiscytu założyli, iż tego typu księgarnie prowadzą działalność w nie więcej niż 4 księgarniach stacjonarnych na terenie całej Polski, przy czym minimum jedna księgarnia musi mieścić się w Poznaniu.

Plebiscyt Fest Ksiegarnia, organizowany od zeszłego roku z inicjatywy Przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miasta Grzegorza Jury, jest jednym z działań wspierających kulturę w Poznaniu. Uczestnicy plebiscytu, którzy oddadzą głos na swoją ulubioną księgarnię, będą mogli jej w ten sposób realnie pomóc. Ponadto czytelnicy będą mogli sformułować swoje opinie na temat ulubionych księgarń. Najciekawsze spośród nich nagrodzone zostaną voucherami na zakupy w księgarni, której dotyczyć będzie opinia.

W konkursie udział biorą księgarnie autorskie, które są wymienione w specjalnym wykazie prowadzonym przez Polską Izbę Książki. Dziesięć niezależnych księgarń z najwyższą liczbą głosów w plebiscycie otrzyma tytuł "Fest Księgarnia" oraz nagrody pieniężne. Pula nagród wynosi 52 tys. złotych, przy czym sam zwycięzca otrzyma 10 tys. złotych.

Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej - formularz głosowania dostępny jest na stronie festksiegarnia.poznan.pl. Głosowanie potrwa do 31 lipca. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi do końca sierpnia.

oprac. red.