Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Ewa Braun pisze do Evy Braun

Niezwykła historia wojenna Polki - Ewy Braun - w monodramie Ewy Kaczmarek (Laura Leish) Ewa i ja od piątku 15 stycznia do niedzieli 17 stycznia do zobaczenia w formie online w Republice Sztuki Tłusta Langusta.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Niemiecka Eva Braun urodziła się w Monachium i była kochanką człowieka uznawanego za jednego z największych zbrodniarzy w dziejach świata. Polska Ewa Braun przyszła na świat w Środzie Wielkopolskiej, w rodzinie skromnego urzędnika kolejowego, któremu - dzięki niemieckiemu nazwisku i służbie w pruskiej armii - udawało się prowadzić dobrze zakamuflowaną działalność konspiracyjną. Los sprawił, że ich życiorysy połączyły się w przedziwny sposób.

Historia, którą odkrył i opisał w książce Poznaniacy przeciwko swastyce Piotr Bojarski, wydarzyła się naprawdę. Polska Ewa Braun napisała do niemieckiej Evy Braun list, który najprawdopodobniej ocalił życie jej ojcu. Ta niezwykła korespondencja stanowi punkt wyjścia do teatralnej opowieści. W jej polifonicznej strukturze przecinają się odmienne perspektywy i narracje. Dwie z nich to głosy przeszłości: opowieść Evy Braun, ukochanej Hitlera, i Ewy Braun, córki konspiratora. Trzecia to głos współczesnej Ewy. Scenariusz i realizacja: Ewa Kaczmarek (Laura Leish), muzyka: Adam Brzozowski, kostiumy: Patrycja Pi Pa Piwosz, wideo: Maciej Domagalski.

oprac. red

  • Ewa i ja - monodram Laury Leish
  • Republika Sztuki Tłusta Langusta
  • premiera online: 15.01, g. 19