Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Dobry duch Buena Vista Social Club

Na Kubie jest gwiazdą od 60 lat. W Polsce po raz pierwszy wystąpiła w 1967 r. - na festiwalu w Sopocie reprezentowała swój kraj. W poniedziałek Omara Portuondo - legenda formacji Buena Vista Social Club - wystąpi w Poznaniu.

Bohaterowie poniedziałkowego koncertu w Arenie, fot. mat. organizatorów - grafika artykułu
Bohaterowie poniedziałkowego koncertu w Arenie, fot. mat. organizatorów

Maltańska publiczność do dziś wspomina znakomity plenerowy koncert Buena Vista Social Club sprzed 12 lat, który odbył się nad brzegiem Jeziora Maltańskiego. Kubańska grupa była wówczas jedną z największych sensacji światowych scen. W 1997 r. ukazał się album wskrzeszający zapomnianych artystów klubowej kubańskiej muzyki lat 40. XX wieku. Po latach swój drugi debiut przeżywali: Ibrahim Ferrer, Ruben Gonzalez, Compay Segundo czy właśnie Omara Portuondo. Mimo że większość z nich dobiegała albo dawno przekroczyła 80-tkę - także młoda publiczność pokochała ich od pierwszego wejrzenia. A krytycy okrzyknęli fenomenem. Nakręcony w 1999 r. przez Wima Wendersa znakomity film o BVSC tylko przypieczętował wielki sukces kubańskiej grupy.

W poniedziałek czeka nas w Poznaniu spotkanie z jedną z legend Buena Vista - Omarą Portuondo i formacją, która nawiązuje do dokonań grupy: Orquesta Buena Vista Social Club.  

Więcej o koncercie