Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

BiblioboXX -polsko-niemiecka biblioteka w formie budki telefonicznej

Uliczne regały książkowe to częsty widok w Poznaniu. Tym razem w mieście pojawił się BiblioboXX, czyli mobilna, polsko-niemiecka biblioteka, która została otwarta przy ulicy Za Bramką, w pobliżu Urzędu Miasta Poznania.

Otwarcie BiblioboXXu, fot. poznan.pl
Otwarcie BiblioboXXu, fot. poznan.pl

Nowy regał jest nie tylko kolejną, ciekawą propozycją dla czytelników, ale także punktem wyjścia do poszerzenia współpracy na linii Poznań-Berlin. Poznań jest piątym przystankiem regału - po Berlinie, Szczecinie, Łobzie i Wrocławiu. Znaleźć można w nim wiele książek niemieckojęzycznych, publikacji niemieckich autorów, a także pozycje o Niemczech. Połowa przestrzeni regału przeznaczona jest na polskojęzyczną literaturę. Wewnątrz BiblioboXXu można także odsłuchać osiem polskich i niemieckich tekstów, czytanych m.in. przez Stefana Möllera oraz Dorotę Danielewicz. Przy ulicy Za Bramką regał zostanie na kilka miesięcy.

Mobilny regał powstał w 2016 roku, podczas cyklu warsztatów w niemieckiej stolicy. Uczniowie techników z Berlina, Wrocławia i Szczecina nadali drugie życie berlińskiej budce telefonicznej. Był to projekt związany z kształceniem zawodowym, a zaangażowani w niego byli uczniowie zdobywający wiedzę w takich rzemiosłach, jak: szklarz, elektronik, mechanik, malarz i lakiernik. Na dachu budki zamontowany jest panel fotowoltaiczny, dzięki któremu jest ona samowystarczalna pod względem energetycznym. Projekt graficzny regału został stworzony przez uczennice ze szkolnej "firmy" ickeDesign, we współpracy z artystą Joy'em Lohmannem z Hanoweru. Wspólne działania doprowadziły do powstania prostego w obsłudze i utrzymaniu mebla miejskiego, służącego wszystkim mieszkańcom.

Współpraca w przygotowaniu regału zakłada nie tylko łączenie kompetencji różnych rzemiosł i nauki, ale też wzajemne zrozumienie się i poznanie. Regał książkowy dzięki literaturze łączy kraje i miasta po obu stronach Odry.

- Jest wiele płaszczyzn, na których możemy współpracować. Cieszą mnie wspólne projekty w obszarze kultury. Gościliśmy już m.in. w Poznaniu przedstawienia berlińskiego teatru, a także berlińskich muzyków. Powinniśmy te działania kontynuować. Osobiście marzy mi się polsko-niemiecko-ukraiński festiwal teatralny - mówił podczas otwarcia BiblioboXXu prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. - Teatr to piękna forma komunikowania, mówienia o świecie i wyrażania emocji. Razem z naszymi sąsiadami, Niemcami i Ukrainą, moglibyśmy zorganizować takie wydarzenie. Wierzę, że to się uda - dodał. Prezydent na dobry start BiblioboXXu w Poznaniu przekazał dwie książki: Prowadź swój pług przez kości umarłych noblistki Olgi Tokarczuk oraz Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011 Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka.

- Jako miasta stoimy przed podobnymi wyzwaniami w kształceniu, transporcie, klimacie. Ważne jest, abyśmy wymieniali się doświadczeniami. Ten projekt został zrealizowany przez stowarzyszenie, czyli społeczeństwo obywatelskie. To młodzi ludzie zastanawiali się, jak ma wyglądać, a następnie zbudowali go i wypełnili książkami. Teraz ten miejski mebel podróżuje po europejskich miastach i pokazuje, że można realizować wspólnie ciekawe projekty - tłumaczy Gerry Woop, Sekretarz Stanu Landu Berlin ds. Europy.

Zaangażowanie Miasta Poznania w przygotowanie i otwarcie BiblioboXXu to kolejny krok wzmacniania dobrych i twórczych relacji z Berlinem oraz prowadzenia coraz szerszej współpracy między szkołami z obu miast.

oprac. ak