Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

22. edycja Millenium Docs Against Gravity upłynęła pod hasłem "Między nami cały świat". Moje podejście do doświadczania festiwalu jest każdego roku dość podobne. Zazwyczaj dokonuję wieloetapowej selekcji produkcji, bo choć chciałabym obejrzeć więcej dokumentów, to zwyczajnie nie jestem w stanie. Ważne jest dla mnie, by zdecydować się nie tylko na seanse polityczne, ale także związane ze sztukami wizualnymi, działalnością kobiet i - last, but not least - poruszające tematy dziwaczne czy też absurdalne. Poniżej przedstawiam subiektywną listę TOP 3. Wybory te, choć może nieoczywiste, polecam Waszej uwadze w obliczu zbliżającej się odsłony MDAG w wersji online.

Czytaj artykuł

- Nawet jeśli w końcu dojdzie w Polsce do legalizacji przerywania ciąży, będziemy potrzebować jeszcze dużo pracy, by lekarze - i nie tylko oni - zaczęli wreszcie dostrzegać w kobiecie człowieka - mówiła kilka lat temu w rozmowie z Mateuszem Zimmermanem z Onetu. Od lata walczy z zakazem aborcji, widząc w nim mechanizm represjonowania i kontroli kobiet. A także przybliża sylwetki kobiet niepokornych, ambitnych, kontestujących normy patriarchatu. Dziennikarka, pisarka i aktywistka Katarzyna Wężyk już w czwartek będzie gościną WBPCiAK.

Czytaj artykuł

- Chcemy spojrzeć na sztukę dla dzieci w szerszym kontekście, z różnych perspektyw, w ujęciu interdyscyplinarnym. Dużą część tegorocznego programu zajmuje taniec, ale zapraszamy też na spotkania z literaturą, wystawy, pokazy filmowe oraz koncerty -wylicza programerka wydarzenia Aleksandra Rajska. Jubileuszowe, bo 25. Biennale Sztuki dla Dziecka, rozpocznie się 25 maja.

Czytaj artykuł

Prof. Agnieszka Kwiatkowska, prof. Ewa Rajewska i dr Aleksandra Wieczorkiewicz opowiadają o monografii "110 lat «Anne of Green Gables» Lucy Maud Montgomery w Polsce". To pierwsza tego typu publikacja w Polsce.

Czytaj artykuł

Podczas 22. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity obejrzałam trzy dokumenty: "Ocean, nasz dom", "Kwiat ośmiu gór" i "Opowieści z dalekiej Północy". To, co widzowie czuli podczas seansów - od wstrząsu po euforię, jest pokłosiem ekstremalnych decyzji, jakie podejmowali ich bohaterowie.

Czytaj artykuł

W ten weekend zapowiada się prawdziwe szaleństwo i prognozujemy, że nawet najwięksi domatorzy podniosą się z kanap! Noc Muzeów, finał Millenium Docs Against Gravity, teatralna premiera ("Czarna owca, biały kruk" w Teatrze Animacji) oraz znakomite powroty ("Avenue Q" w Teatrze Muzycznym czy "Querelle" w Teatrze Polskim). A od poniedziałku - Poznań Poezji, spotkania autorskie czy warsztaty - wstep wolny. Nic, tylko korzystać!

Czytaj artykuł

Na przestrzeni ostatnich lat Immortal Onion nie tyle zaznaczył swoją obecność na polskiej scenie muzycznej, co po prostu wyznaczył dla niej nowe wektory. Gdańskie trio, które już od debiutanckiego "Ocelot of Salvation" (2017) uchodzi za zjawisko z pogranicza jazzu, elektroniki, prog rocka i muzyki filmowej, konsekwentnie wymyka się wszelkim szufladkom. Ich najnowszy album, "Technaturalism" (2025), wydany przez renomowaną oficynę U Know Me Records, tylko tę tendencję potwierdza - a wręcz eskaluje, o czym przekonamy się na własne uszy podczas koncertu w 2progach.

Czytaj artykuł

"Czarna owca, biały kruk" to najnowsza propozycja Teatru Animacji. Reżyserii spektaklu na podstawie "Figgrotten" April Stevens podjęła się Ewa Galica. To bez wątpienia wyzwanie, bo ten kierowany jest przede wszystkim do młodzieży młodszej.

Czytaj artykuł

Najpierw czytamy o pierwszych, niekiedy nieśmiałych, a innym razem zwiastujących już wielką karierę krokach, potem śledzimy postępy i oznaki rosnącej popularności, by po pewnym czasie fetować wspólnie kolejne wspaniałe jubileusze pracy artystycznej. Są to rzeczy - ukrywać nie będziemy - często wzruszające i wprawiające w nostalgiczny nastrój. Szczególnie, gdy towarzyszą temu wspomnienia o latach minionych i porównania "teraz" z "kiedyś". A tak się składa, że o bohaterze dzisiejszej odsłony "Zapisków z lamusa" już pisaliśmy, więc o porównanie nietrudno.

Czytaj artykuł

Ponad 70 miejsc można odwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów. W sobotę 17 maja, od g. 14 do późnych godzin nocnych, będzie można obejrzeć nie tylko stałe i czasowe wystawy, wziąć udział w licznych wydarzeniach specjalnych, ale także wejść do niedostępnych na co dzień miejsc, jak gmach Komendy Wojewódzkiej Policji czy klasztor oo. Jezuitów!

Czytaj artykuł

Trudno dziś wyobrazić sobie pejzaż europejskiej muzyki elektronicznej bez nazwiska Kalkbrenner. O ile jednak Paul - starszy z braci - już dawno zajął należne mu miejsce w panteonie twórców techno, o tyle Fritz krok po kroku, konsekwentnie, wręcz bezszelestnie, zbudował własne imperium dźwięków. I zrobił to w sposób niemal przeciwstawny: nie przez zimną surowość maszyn, lecz przez ciepło ludzkiego głosu, który niósł emocje na tanecznych parkietach, od dwóch dekad redefiniując granice między housem, popem i soulem. W poznańskiej Tamie zaprezentuje swój nowy album "Third Place" (2024).

Czytaj artykuł

- Nie przychodzę, aby bawić i zachwycać. Moje "Zanim" powstaje w opozycji do albumów, które nie mówią, jak sądzę, całej prawdy o Poznaniu - mówi Maciej Krajewski, znany jako Łazęga Poznańska. Jego najnowszą wystawę "Zanim" będzie można obejrzeć już od 16.05 w Pyramida Gallery.

Czytaj artykuł

Od pierwszych minut koncertu czujemy się jak na zielonej szkole albo letnim obozie - i nic dziwnego, bo taki właśnie cel przyświecał Kasi i Jackowi Sienkiewiczom, założycielom Kwiatu Jabłoni, przy planowaniu Turnus Tour. Podróżując zespołowym busem po Polsce, muzycy stworzyli wakacyjną atmosferę turnusu i postanowili podzielić się nią z publicznością. Motywem przewodnim trasy jest więc podróż - dosłowna i metaforyczna - którą zespół oferuje fanom jako emocjonalną wędrówkę. Jednym z przystanków na trasie duetu będzie Poznań.

Czytaj artykuł

Po raz kolejny mamy szansę się przekonać, że poezja to niezwykły gatunek i warto ją czytać, kolekcjonować i uważnie eksplorować. Festiwal Poznań Poezji odbędzie się w dniach 19-24 maja w CK Zamek.

Czytaj artykuł

Koncerty, wystawy, warsztaty, spacery miejskie, a także wielkie święto kinowego dokumentu - Festiwal Millenium Docs Against Gravity. Tak prezentuje się kulturalny rozkład jazdy na nadchodzący weekend.

Czytaj artykuł

22. Millennium Docs Against Gravity po raz szósty odwiedzi Poznań. Tegoroczne hasło wydarzenia to "Między nami cały świat". Od 9 do 18 maja najlepsze ekranowe dokumenty, poruszające m.in. tematy ze świata polityki, kultury czy sportu, będzie można oglądać w kinie Muza, a od 20 maja do 2 czerwca online.

Czytaj artykuł

- Wszystkie znaleziska na terenie Parku Cytadela są sensacją, mniejszą lub większą. Z pewnością gdyby doszło do odkrycia pozostałości maszyny, mielibyśmy do czynienia ze zdarzeniem wyjątkowym, o którym mówiono by na całym świecie. Niewykluczone, że kiedyś się to uda - mówi Krzysztof Jankowiak, kustosz i kierownik Muzeum Uzbrojenia.

Czytaj artykuł

Urodzony i wychowany w Niemczech, przymusowo wcielony do Wehrmachtu, robotnik Cegielskiego, legendarny bramkarz Warty Poznań, mistrz Polski 1947. Sto lat temu urodził się Feliks Krystkowiak.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4