Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Noc do innych niepodobna

Ponad 70 miejsc można odwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów. W sobotę 17 maja, od g. 14 do późnych godzin nocnych, będzie można obejrzeć nie tylko stałe i czasowe wystawy, wziąć udział w licznych wydarzeniach specjalnych, ale także wejść do niedostępnych na co dzień miejsc, jak gmach Komendy Wojewódzkiej Policji czy klasztor oo. Jezuitów!

. - grafika artykułu
Fotoplastykon Poznański, fot. Marta Buczkowska

Tych, którzy znają Noc Muzeów, nie trzeba do niej przekonywać. Być może są jednak tacy, którzy nie uczestniczyli jeszcze w tym fantastycznym wydarzeniu i zrobią to w tym roku po raz pierwszy. A warto, bo to wyjątkowa okazja, żeby w parę godzin, przemieszczając się szybko z miejsca na miejsce, odwiedzić kilka, a nawet kilkanaście kulturalnych miejsc. Wejść za darmo albo kupując bilety w niższej niż zazwyczaj cenie.

W czasie Nocy Muzeów można obejrzeć najnowsze wystawy w muzeach i galeriach, na których zwiedzanie w tygodniu i w "normalnych godzinach" ich działania nie mamy czasu. To także możliwość spotkania się z muzealnikami i dowiedzenia z pierwszej ręki, jakie eksponaty ostatnio pozyskali i jakie mają plany na nadchodzące miesiące. Można odwiedzić nowe lub otwierane okazjonalnie poznańskie muzea, jak np. powstałe niedawno Muzeum PRL-u na ul. Żydowskiej 4 w pobliżu Starego Rynku, czy prezentujące fascynującą kolekcję urządzeń grających Muzeum Unitry przy ul. Bronowej 3 na Piątkowie.

Tej nocy czynne będzie też Muzeum Historii Zoo, Muzeum Historii Ziemi UAM, Muzeum Farmacji i Muzeum Uniwersytetu Medycznego. Można pogłębić wiedzę o swoim fyrtlu i dowiedzieć, czym zajmują się pasjonaci pracujący w położonych blisko naszego domu miejscach o tajemniczo brzmiących nazwach, jak np. Schron Piechoty I2Iva, Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania, Instytut Zachodni, Schron Kultury Europa, Dom Polonii czy Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

17 maja z pewnością największym zainteresowaniem będą się cieszyć muzea i tam można spodziewać się kolejek. W Muzeum Narodowym przy Al. Marcinkowskiego otwarta będzie galeria stała i wystawa czasowa "Józef Chełmoński (1849-1914)". Pamiętajmy, że w Poznaniu kolekcję najsłynniejszych obrazów Chełmońskiego można oglądać tylko do 29 czerwca, a całkiem niedawno, w czasie jej prezentacji w Warszawie, ustawiały się na nią ogromne kolejki. Muzeum Narodowe przygotowało też nocne oprowadzania, warsztaty, wykłady, spotkania i koncerty. Szczegóły na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu. Bilety kosztują 5 zł.

W tym roku w całej Polsce odbywają się liczne wydarzenia z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Jednym z najciekawszych jest otwarta niedawno, bo 15 kwietnia, w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu wystawa "Bolesław Chrobry. Z POZNANIA po władzę i koronę". Słowa "Z POZNANIA" zostały wyróżnione nie bez powodu. Organizatorzy podkreślają w ten sposób, że pierwszy król Polski urodził się, mieszkał, zmarł i został pochowany w naszym mieście. Co do miejsca koronacji zaś - historycy nie mają pewności.

Warto zwiedzić wystawę o Chrobrym. Archeolodzy z muzeum wskażą, które eksponaty prawdopodobnie należały do króla lub na których powstanie miał wpływ. Szczególnie polecam zapoznanie się z historią szyszaka z Giecza. To szpiczasty hełm pokryty złoconą miedzianą blachą. Poznańscy archeolodzy są pewni, że na zakup takiego cacka mógł sobie pozwolić tylko ktoś bardzo bogaty, zapewne ówczesny władca. Ich zdaniem szyszak z Giecza pełnił funkcję... królewskiej korony. W sobotnią noc (g. 17-1) w pałacu Górków zobaczymy także pokaz strojów i uzbrojenia z czasów Bolesława Chrobrego, warsztat produkcji średniowiecznej biżuterii, a dla dzieci przygotowano warsztaty (g. 17 i 19.30, zapisy). Atrakcje związane z 1000-leciem koronacji, m.in. obóz wojów średniowiecznych i pokaz walki, przygotował też Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim (g. 17-24, wstęp wolny).

Na wydarzenia specjalne w ramach Nocy Muzeów zaprasza również Fotoplastykon Poznański mieszczący się w budynku Arkadii przy ul. Ratajczaka 44. Będzie otwarty w g. 17-22. Zobaczymy m.in. wystawę stereofotografii "Rataje. Od wsi do wielkiej płyty", pokaz zdjęć i dokumentów dotyczących Cyryla Ratajskiego oraz filmy zrealizowane przez Poznańskie Archiwum Historii Mówionej, m.in. na 40-lecie czasopisma "Czas Kultury". Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Miłośnicy sztuki najnowszej mogą poświęcić Noc Muzeów na zapoznanie się z twórczością młodych artystów w licznych galeriach. Będą otwarte od wczesnego popołudnia do późnego wieczoru. W krótkim czasie można zobaczyć nawet kilka wystaw, bo wiele galerii mieści się blisko siebie, w centrum lub w okolicach Starego Rynku. W Galerii Nowa Scena UAP przy Al. Marcinkowskiego 28 (g. 14-21) zobaczymy "Międzyprzestrzenie", czyli wystawę sztuki ceramicznej Katarzyny Koczyńskiej-Kielan; w Galerii Duża Scena UAP przy ul. Wodnej 24 wystawę zbiorową "Peryferia" (g. 17-24), a w Curators'Lab - Miejskiej Galerii UAP przy ul. Nowowiejskiego 12 - wędrowną wystawę "Życie po Komfortocenie. Laboratorium badań nad szczęściem".

Dużo młodej sztuki zobaczymy też w budynkach A i B Uniwersytetu Artystycznego przy Al. Marcinkowskiego/23 Lutego. O g. 20.30 na dziedzińcu odbędzie się pokaz mody "Alchemiczność. Fenomen ubioru w akcie kreacji", o g. 21.30 rzeźbiarski performans "Emergency Entrance - vol. 3", a o g. 22 ruszy nocne zwiedzanie uczelni połączone z warsztatami. Na I piętrze budynku A obejrzeć będzie można wystawę "Ornament współczesności" przygotowaną przez dydaktyków Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a na II piętrze prezentację realizacji rzeźbiarskich grupy Brygada Pigmaliona. Wystawy czynne będą w g. 14-21, wstęp wolny.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025