Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Przed nami Majówka oraz pierwszy majowy tydzień pełen kultury. Oprócz licznych okazji do piknikowania i spacerowania czekają na nas wspaniałe wydarzenia, jak Majówka w Bramie Poznania, koncerty nad Rusałką czy spektakle w Teatrze Nowym. Równie smakowicie zapowiada się przyszły tydzień - startuje wtedy Tydzień Bibliotek, a wraz z nim spotkania autorskie i warsztaty! Zapraszamy do lektury "Kultury na weekend".

Czytaj artykuł

W ostatnich "Zapiskach z lamusa" wspominaliśmy o obowiązkach poznaniaków związanych z odradzającym się po wojnie teatralnym życiem miasta. I dzisiaj będzie o odrodzeniu - tym razem jednak poznańskiego muzealnictwa! I chyba nikt nie wątpi, że wśród poznańskich instytucji prym wiodło Muzeum Wielkopolskie, czyli dzisiejsze Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Każdego roku streamingi zalewają dziesiątki, jeśli nie setki generycznych nagrań hip-hopowych, rapowych "chałkokoni" wyplutych przez Chat GPT. Jak z tej otchłani popeliny wydobyć treści, które mogą okazać się dla sceny tzw. mityczną wartością dodaną? Tego zadania podejmują się aktywistki i aktywiści stojący za inicjatywą HIDDEN GEMS by ++ & JD Sports. 3 maja na Nocnym Targu Towarzyskim odbędzie się finał trasy koncertowej promującej obiecujące młode osoby rapowe, który uświetni występ Belmondawg.

Czytaj artykuł

Głośno zapowiadany jako film z rolą życia Pameli Anderson "The Last Showgirl" rozczarowuje. Wprawdzie wizualnie jest atrakcyjny (i to wcale nie za sprawą piór, kryształków i brokatu) i nie idzie na skróty fabularnie (co się chwali), ale jednak szum, jaki powstał przy okazji jego premiery wokół rzekomego odkrycia po latach talentu aktorskiego Anderson, jest zdecydowanie na wyrost - na niekorzyść dla samej Pameli.

Czytaj artykuł

Radość z tańca może czerpać każdy. Bez względu na wiek i umiejętności. Im jestem starsza, tym bardziej przekonana, że tańczyć może każdy. I wcale nie zawstydzają mnie wizyty w teatrach, które wykorzystują ruch jako podstawowy środek wyrazu. Bo zazwyczaj przyglądam się tylko efektom pracy profesjonalistów. Coraz częściej jednak stoję przed wyzwaniem... i np. razem z artystami na scenie merdam ogonkiem! W czasie V Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury" zobaczyłam tylko dwa spektakle: "Ophélie" (polska premiera) zespołu Propagande C oraz "Mój ogon i ja" kolektywu Holobiont. Żałuję, że nie więcej.

Czytaj artykuł

Wystawa inspirowana książką "Magiczny dywan", różnorodne warsztaty czy rodzinne spacery to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na majówkę przez gospodarzy Bramy Poznania. 

Czytaj artykuł

Decyzją Rady Miasta Poznania jedną z osób wyróżnionych w tym roku tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania jest fotografik Antoni Rut. Prowadził on przy ulicy Święty Marcin galerię fotografii, w której stał fotoplastykon - XIX-wieczne urządzenie do prezentowania fotografii stereoskopowej (dziś powiedzielibyśmy: trójwymiarowej). W 2014 roku, dzięki współpracy artysty z Miastem, zabytkowy obiekt stał się własnością Wydawnictwa Miejskiego Posnania, został odrestaurowany i dziś jest dostępny przy ulicy Franciszka Ratajczaka 44.

Czytaj artykuł

- W każdej z sal wystawienniczych przenosić się będziemy do innej, znanej z książki przestrzeni: dywanowego warsztatu, grodu sprzed tysiąca lat, na gigantyczną łąkę, do dawnej akademii, pełnej pomysłowych wynalazków oraz do mrocznych zakamarków katedry - o wystawie "Magiczny dywan. Podróże w czasie" opowiada Anna Pikuła, liderka zespołu wystaw w Poznańskim Centrum Dziedzictwa.

Czytaj artykuł

W miniony weekend wielu z nas bawiło się na poznańskim Next Feście - jednym z najciekawszych festiwali muzycznych w Polsce. Dlaczego warto o nim pamiętać i rezerwować w kalendarzu datę kolejnej edycji? Pytamy uczestników.

Czytaj artykuł

Pewnych zespołów nie trzeba przedstawiać - wystarczy już kilka pierwszych taktów i wszystko staje się jasne. Warszawskie Vavamuffin wraca do gry i przywozi ze sobą to, za czym wielu tęskniło - pulsujące basy, energetyczną nawijkę i koncertową euforię, której nie da się podrobić. Po latach wydawniczej ciszy, wreszcie z nowym albumem "Fly High-Fi!" (2025) na pokładzie, zespół rusza w trasę przypominając, że reggae to nie tylko dźwięk - to postawa, wspólnota, rytuał. Jeśli jeszcze nie doświadczyłeś koncertu Vavamuffin - teraz jest najlepszy moment.

Czytaj artykuł

Laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku został Michał Witkowski. Do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowani zostali: poetka Anna Adamowicz, poetka i publicystka Antonina Tosiek oraz debiutujący prozaik Patryk Zalaszewski.

Czytaj artykuł

Był awangardą rockowej awangardy. "Heroin", najważniejszy utwór The Velvet Underground, to jeden z najbardziej wpływowych narkotykowych songów w historii. Inny, solowy przebój Reeda, "Perfect day", pojawił się w ikonicznej scenie z filmu "Trainspotting". Świetnie pisał - piosenki, wiersze i cały kod kulturowy. Nic dziwnego więc, że imponował Davidowi Bowiemu i Patti Smith, przyjaźnił się z Andym Warholem i Iggym Poppem. Po jego śmierci zaczęło się jedno z pierwszych wielkich upamiętywań w social mediach. Will Hermes przybliża postać niepokornego i bezsprzecznie prominentnego artysty w potężnej biografii "Lou Reed. Król Nowego Jorku".

Czytaj artykuł

Takiemu dydaktyzmowi (bez cudzysłowów, mrugnięć okiem czy metafor) mówię zdecydowane TAK. "Przyroda" Emmy Adbåge powinna trafić w ręce każdego dziecka. I przy okazji zaprzyjaźnionego dorosłego, który stanie podczas wieczornej lektury przed niewygodnym pytaniem (i odpowiedzią), co się stało z trawą przed garażem albo tym wielkim, starym drzewem, które rosło niedaleko domu...?

Czytaj artykuł

W ten weekend miasto przejmą muzyczny festiwal Next Fest i teatralno-taneczny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy pozostałych dziedzin kultury będą się nudzić. Poniżej nasza lista wydarzeń, na które warto zwrócić szczególną uwagę - od plenerowych spacerów, przez warsztaty dla dzieci, aż po spotkania miłośników gier planszowych czy RPG.

Czytaj artykuł

- Wielu musiało wyjechać, dlatego że tu się kończyły możliwości - i to mnie zawsze bolało, że nie jesteśmy na tyle silnym ośrodkiem, żeby sprostać talentom artystów typu Krzesimir Dębski. Teraz się to bardzo zmieniło - mówi Ryszard Gloger, wieloletni dziennikarz muzyczny Radia Poznań, wielbiciel i znawca muzyki bluesowej.

Czytaj artykuł

- Istotne wydaje mi się to, by próbować jak najmocniej zasypywać przepaść, która powstaje między dziećmi w największych miastach i tymi w regionie. Oczywiście, nie jesteśmy jedyną instytucją, która stara się to robić. Fantastyczną pracę wykonują lokalne domy i ośrodki kultury. Jeśli możemy im pomóc, to jest to właśnie realizowanie misji mediów publicznych - mówi Jan Józefowski, dziennikarz, od 2024 roku pełniący obowiązki dyrektora TVP Poznań.

Czytaj artykuł

Przedstawiamy wybór czternastu projektów, zespołów i wykonawców z Poznania, na których warto zwrócić uwagę podczas tegorocznej edycji Next Fest Music Showcase & Conference. Wśród nich znajdziecie artystów, których twórczość może być zaskakującym odkryciem! Posłuchajcie, co mają do przekazania w czasie festiwalu, i śledźcie ich dalszą karierę.

Czytaj artykuł

O godnej reprezentacji prac w przestrzeni wystawienniczej, walce z nierównymi ścianami i początku końca/jednej dziurze w obrazie za dużo mówią Wiktoria Cwityńska i Kasia Knychała, założycielki nowej poznańskiej galerii - Galerii Dług. 

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4