Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Różnie toczą się losy ludzi - tych ze świata kultury i sztuki też. Raz jest lepiej, raz gorzej, a niekiedy nawet bardzo źle. Czasami zdarza się, że tam, gdzie - jak by się wydawało - brylować powinien ktoś wybitny, pojawia się ktoś, kogo takimi przymiotami określić nie sposób. Bywa też i tak, że w miejscach podłych, niby urągających jednostce wyjątkowego talentu, spotyka się kogoś, kto taki właśnie talent posiada. Ale czasem również do żadnej z tych kategorii sytuacji nie sposób dopasować...

Czytaj artykuł

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury świętuje 10-lecie istnienia. Wraz z nim 10. urodziny obchodzi festiwal OFF Opera, a 5. - Społeczne Centrum Kultury Fyrtel Główna. O radościach, bolączkach i planach opowiadają ich twórcy - Zuzanna Głowacka i Daniel Stachuła.

Czytaj artykuł

- Rysunek jest dziedziną bardzo szybką, opartą na impulsywności. Postrzegam go jako coś indywidualnego i wraz z poezją, jako ostatnią nadzieję na przekazywania odczuć osobistych - mówi Bohdan Cieślak. Wybitny scenograf zaprasza na swoją wystawę Kurtyna i dystopia do Teatru Ósmego Dnia. Wernisaż już 28 czerwca.

Czytaj artykuł

W 2050 roku ponad jedna trzecia ludzi w Polsce będzie w wieku powyżej 65 lat. Będziemy najstarszym społeczeństwem w Unii Europejskiej, jednocześnie najmniej do tego przygotowanym. Najwyższa pora, by podjąć rękawicę i porozmawiać o starości bez tabu.

Czytaj artykuł

Klub Enigma - najnowsza książka Agaty Romaniuk powinna znaleźć się na bucket liście nie tylko poznańskiej i nie tylko młodzieży. Jej bohaterowie, czyli nastoletni Inka, Kokos, Wowa i Marcel mieszkają na Wildzie. Większość miejsc, w których dzieje się akcja, naprawdę istnieje, więc przy okazji lektury zwiedzamy też centrum miasta: Stadion Szyca, Okrąglak, orlik im. JAY-Z czy w końcu też otwarte w 2021 roku Centrum Szyfrów Enigma. Po trzecie i chyba najważniejsze: ich po prostu nie da się nie lubić.

Czytaj artykuł

Tylko my dwoje - psychologicvzny dramat Valérie Donzelli - to studium przypadku, w którym kluczową rolę odgrywa toksyczna męskość głównego bohatera i związana z nią przemoc psychiczna i fizyczna wobec partnerki. Przyglądamy się rozpadowi ekranowego związku metodycznie, krok po kroku, próbując zrozumieć motywacje oprawcy, a przede wszystkim reakcje jego ofiary.

Czytaj artykuł

Lubię odkrywać w swoim życiu nowe, muzyczne doświadczenia. Lubię trafiać do miejsc, gdzie jeszcze nie byłem, które są dla mnie czystą kartką, bez żadnych porównań względem poprzednich edycji. Z oczekiwaniami, to oczywiste, ale bez myśli "rok temu było lepiej", które psułyby obiektywne spojrzenie na wydarzenie, którego staje się częścią. I tak oto po raz pierwszy w życiu trafiłem na Ethno Port.

Czytaj artykuł

Szczepan Twardoch pozwala odpocząć od swoich ponurych, opasłych powieści, zapraszając zainteresowanych do postmodernistycznego lunaparku. Albo raczej do oglądania, jak na swoim placu zabaw, swoimi starymi zabawkami - motywami, postaciami i sztuczkami narracyjnymi - bawi się sam autor. Pisząc - bawi. Bawiąc - męczy. Zwłaszcza bohaterów. Był Król, teraz to, proszę państwa, trzygłowy Król Ghidora.

Czytaj artykuł

Już 25 czerwca wystartuje 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Koordynator programów konkursowych, Filip Kozłowski, opowiada o nowych blokach konkursowych, najciekawszych animacjach i najbardziej intrygujących gościach na tegorocznej edycji wielkiego święta animacji.

Czytaj artykuł

Organizacja tegorocznej Parady Sobótkowej aż do ostatniej chwili stała pod znakiem zapytania. Dzięki staraniom nowego organizatora - Estrady Poznańskiej - impreza integrująca mieszkańców różnych fyrtli jednak się odbędzie.

Czytaj artykuł

Max i Iggor Cavalera to postacie, które od dziesięcioleci cieszą się ogromnym szacunkiem miłośników muzyki metalowej. Jako założyciele legendarnej Sepultury stali się ikonami nie tylko w rodzimej Brazylii, ale na całym świecie. Ich muzyczna podróż, pełna wzlotów, upadków i dramatycznych zwrotów akcji, to materiał na film, w którym punktem wyjścia jest odległe Belo Horizonte, a finałem - światowe sceny. Dobrze, że dziś znów jest między nimi przyjaźń. Choćby dlatego, że dzięki temu już niebawem będziemy mogli posłuchać ich na żywo na koncercie w Tamie.

Czytaj artykuł

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna to jedna z najbardziej przyjaznych dla młodych muzyków przestrzeń artystycznej rywalizacji. Będzie się jej można przyglądać od 22 czerwca. Przyjaźnie, co nie znaczy, że bez emocji.

Czytaj artykuł

Po raz siedemnasty w centrum Poznania zabrzmi muzyka świata na znakomitym poziomie. W ciągu czterech dni wystąpią dla nas artyści od Korei po Hiszpanię, od Norwegii po RPA. Wśród nich będą też oczywiście świetni polscy wykonawcy. Festiwal Ethno Port startuje 20 czerwca.

Czytaj artykuł

Zwiedzać i poznawać Poznań można i tak... z Dorą Dynks i Waldemarem Wihajstrem - parą postrzelonych detektywów z serii spektakli dla dzieci Marka A. Cyrisa. Premiera Misji świat - 22 czerwca w Teatrze Animacji.

Czytaj artykuł

Już w ten piątek, 21 czerwca w Galerii na Dziedzińcu poznańskiego Starego Browaru odbędzie się otwarcie wystawy pokonkursowej Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową minionego roku.

Czytaj artykuł

Dobry Brass to tytuł najnowszego singla producenta Bass Astrala, który w ramach trasy koncertowej wiodącej przez całą Polskę prezentuje swoją pierwszą, wydaną dwa lata temu solową płytę Techno do miłości (2022). Jednym z przystanków na jego trasie Dobry Bass Tour jest poznański Nocny Targ Towarzyski. Spodziewajcie się grubej imprezy pełnej kreatywnej elektroniki, będącej wypadkową jego przeszłości i wszystkiego tego, co działo się poźniej.

Czytaj artykuł

Już w ten piątek i sobotę widzowie, którzy (przypadkiem lub nie) znajdą się w Parku Starego Browaru, obejrzą dwa znakomite i pełne muzyki na żywo spektakle Teatru Pijana Sypialnia.

Czytaj artykuł

Czerwcowy wieczór, wypełniona po brzegi aula, atmosfera ekscytacji miesza się ze wzruszeniem stałym dla każdego z zakończeń - nawet jeśli przypadają one co roku. Kolejny sezon działalności Filharmonii Poznańskiej dobiegł końca, a wieńczący go koncert pamięci Wojciecha Pszoniaka - Giganci Romantyzmu - podsumował go w sposób, który zelektryzował publiczność. Czy słusznie?

Czytaj artykuł

Już w najbliższy czwartek (20.06) odbędzie się premiera książki Okna z widokiem na świat. Hotel Merkury w Poznaniu i luksus w PRL. Zapraszają Wydawnictwo Miejskie Posnania i Hotel Mercure.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4