Wydawnictwo Miejskie Posnania i poznańskie księgarnie kameralne zapraszają czytelników do zabawy i wybrania ulubionej księgarni w mieście.
Wydawnictwo Miejskie Posnania i poznańskie księgarnie kameralne zapraszają czytelników do zabawy i wybrania ulubionej księgarni w mieście.
Mój dotychczasowy obraz Artura Rojka był wymalowany w dość, powiedziałabym, niewyraźnych barwach. Nie mam tu na myśli tego, że miałam z nim jakiś problem, bo żeby tak było, musiałabym mieć na jego temat więcej niż kilka informacji. A to właśnie w ich posiadaniu nie byłam. Moje spotkania z jego twórczością - zarówno tą wcześniejszą, w Myslovitz, jak i solową - były raczej przypadkowe. Słyszałam go w lecącym w tle radiu, w kilku polskich serialach oglądanych w ramach guilty pleasure czy później już dzięki algorytmom Spotify, na które zdawałam się nie mając szczególnego zamiaru przysłuchiwania się temu, co proponują.
Dziesięcioro młodych twórczyń i twórców reprezentujących szerokie spektrum aktywności otrzymało tegoroczne stypendia artystyczne Miasta Poznania. Każde z laureatów ma już w swoim dorobku imponujące osiągnięcia, a to dopiero początek ich twórczej drogi.
- Zaczęłam traktować świetlicę jako metaforę poszukiwania swojego miejsca, takiej trochę sztucznej mikrospołeczności na zastępstwo. To także niezwykle specyficzne miejsce związane z pamięcią i tożsamością narodową - mówi Cristina Ferreira-Szwarc*, artystka, której performans Świetlica zostanie zaprezentowany w poznańskim Pawilonie.
Napisanie paru stron o Stanisławie Rośku okazuje się wyjątkowo trudne, prawie niewykonalne. Jak napisać o nim solidnie, nie popadając w żadną z okolicznościowych manier? Żeby było naprawdę o nim, czyli osobnej osobie, a nie osobistości, wyróżnionej przez kapitułę poznańskiej Nagrody im. Adama Mickiewicza, tym samym wydanej na widok i osąd publiczny? Nie wiem.
Ósmy rok funkcjonowania Poznańskiej Nagrody Literackiej okazał się szczęśliwy dla Stanisława Rośka, który zdobył Nagrodę im. Adama Mickiewicza za całokształt twórczości. Z kolei Nagrodę im. Stanisława Barańczaka w tym roku wręczono poetce - Urszuli Honek. Odbierając wyróżnienie za książkę Zimowanie (Wydawnictwo WBPiCAK, 2021) powiedziała: - Osiem lat temu wysłałam swoje wiersze Mariuszowi Grzebalskiemu i pamiętam z jakim niepokojem czekałam na odpowiedź. Myślę, że chciałabym, żeby ten niepokój pozostał ze mną. Myślę, że to pomaga.
Dorastamy. Świat wokół nas się zmienia, zmieniamy się w nim i my. Jak pogodzić się z upływającym czasem, zależnością i tęsknotą za wolnością? Jak odkryć na nowo relacje - te ze sobą i te z innymi?
Zapowiadając najnowsza premierę Polskiego Teatru Tańca pt. KoczkodanSe Anna Koczorowska, rzeczniczka teatru, powiedziała: - Próbujemy stworzyć atmosferę przygody, bawić się formą, szukać i eksperymentować, podobnie jak robi to dziecko odkrywając nieznany świat. Spektakl adresowany jest do najmłodszych widzów, jego premiera nieprzypadkowo więc zaplanowana została na Dzień Dziecka.
Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu Fabuły jest Po sąsiedzku, a główną bohaterką niezmiennie literatura, tym razem anglosaska, ukraińska i czeska. Dziś będzie o tej ostatniej, bo w sobotnie wietrzne popołudnie w Centrum Kultury Zamek spotkaliśmy się z Anną Bolavą, autorką książki W ciemność.
Warsztaty, animacje i konkursy dla najmłodszych, a także silent disco czy maraton zumby - to tylko część atrakcji, które czekać będą na poznaniaków w ramach Jarmarku Świętojańskiego. Na placu Wolności zagoszczą też wystawcy oferujący rękodzieło, sadzonki i nasiona roślin i regionalne specjały. Jarmark rozpocznie się w Dzień Dziecka i potrwa do niedzieli 5 czerwca.
Dwie niezwykłe kobiety, pierwsze na świecie dyplomowane farmaceutki, upamiętnia skwer u zbiegu ulic Krakowskiej, Strzeleckiej i Garbary.
Piątkowy wieczór. Przez deszczowe chmury wreszcie przebija się promień tak rzadko pojawiającego się ostatnio słońca. W kilka minut docieram z Jeżyc na ulicę Gwarną, na której w jednej z bram kryje się miejsce wyjątkowe - nie tylko ze względu na nazwę, która zawsze wywołuje uśmiech na mojej twarzy, ale przede wszystkim - na spektakl, który dziś właśnie tam po raz pierwszy spotka się z publicznością.
W przypadku grupy Meute naprawdę jest o czym mówić. Bo skoro język muzyki techno tak łatwo potrafi przełożyć na język orkiestry, to już na starcie ma dożywotni szacun. Co jednak najważniejsze, ta jedenastoosobowa załoga muzyków z Hamburga robi to bez grama kiczu, z jakim zwykle mogą się nam kojarzyć tego typu projekty. Ich muzyka to świetna rozrywka, nawet (a może przede wszystkim) dla tych, którym nigdy nie było po drodze z marszowymi beatami - ani tymi elektronicznymi, ani tymi spod werbla. Tama zaprasza na koncert, jakiego w niej jeszcze nie było.
- Wyobrażam to sobie, ale nie mam pojęcia, kiedy może się stać - na pytanie o kres wojny i ukraińskie zwycięstwo odpowiedziała na spotkaniu w Zamku Kateryna Babkina, autorka nagrodzonych Angelusem opowiadań Nikt nie tańczył, jak mój dziadek. - To będzie na pewno straszny dzień zważywszy na to, jakie odnieśliśmy straty. Dzień końca wojny będzie tak naprawdę początkiem walki z konsekwencjami tego, co się teraz dzieje - dodała.
Obrońców Ukrainy, zaatakowanej 24 lutego 2022 roku przez Rosję, upamiętnia skwer u zbiegu ulic Kórnickiej i Serafitek. To wyraz solidarności i wsparcia miasta Poznania dla naszych sąsiadów ze wschodu.
Debiut dramaturgiczny Twardocha nie zaskakuje. Byka możemy traktować jak syntezę poglądów pisarza, zarówno tych, pod którymi podpisywał się własnym nazwiskiem, jak i tych, za które nadstawiali karku i policzka bohaterowie jego powieści. Czy to źle? Ależ skąd! Byk to bowiem nie tylko destylat o wyjątkowo wysokim stężeniu Twardocha, lecz również wstrząsające studium rozkładu pożycia rodzinnego i społecznego. I kolejna próba zmierzenia się ze śląskością.
Przełom maja i czerwca jak zwykle obfituje w moc wydarzeń kulturalnych, z których część organizowana jest już na świeżym powietrzu. Warto skorzystać z naszych weekendowych i tygodniowych podpowiedzi - choćby przy planowaniu dnia wolnego od pracy czy zbliżającego się wielkimi krokami Dnia Dziecka.
Od premiery albumu Kundel minęły już ponad dwa lata. Po sukcesie trasy koncertowej Bez Końca z jesieni 2021 roku odbywającej się w kameralnych salach koncertowych, czas na kolejną - klubową tym razem - odsłonę koncertową Artura Rojka. W Poznaniu wystąpi już w niedzielę 29 maja w klubie Tama.
Z pewnością nie będzie przesadą powiedzenie, że dla progresywnego rocka Jethro Tull jest dokładnie tym, czym Black Sabbath dla heavy metalu - legendą, bez której historia muzyki gitarowej mogłaby być zupełnie inna. Majowy koncert słynnych Brytyjczyków w Sali Ziemi na MTP będzie okazją nie tylko do przypomnienia sobie ich największych przebojów, takich jak Locomotive Breath, Aqualung czy Bourée, ale i do sprawdzenia ich najnowszego, wydanego po 18 latach (!) albumu The Zealot Gene. Zapowiada się więc imponujący spektakl - pełen wirtuozerii, wspomnień, ale i nowych, zaskakujących uniesień.
Lunatic Dance powraca! Imprezowa ekipa, tworzona przez tak dobrze znanych w Poznaniu DJ-ów i producentów jak Enigmatic, Date With Kate, Tommy Gustav, Kemot czy Nimm2, wystąpi w Tamie z Timem Greenem - gościem, który dobrze wie, jak rozkręcić tech-house'owy balet z prawdziwego zdarzenia. Jeśli nieobcy wam minimal, to nie możecie przegapić tego wieczoru. Zwłaszcza, że ostatni set ma zakończyć się dopiero o poranku...