Kultura Poznań.pl

Rozmowy

Nowe formy życia
 

Tworzymy przede wszystkim w medium instalacji.  Staramy się odpowiadać na zastaną przestrzeń, a poprzez nawarstwianie elementów zmieniać ją i modyfikować - mówią artyści Ula Lucińska i Michał Knychaus, którzy od pięciu lat działają razem w duecie Inside Job*.

To dream the impossible dream...
 

- Nasza propozycja repertuarowa szczególnie może zainteresować poznańskich seniorów. To grupa społeczna, która z pewnością doceni klasyczny musical czy operetkę, a o takim repertuarze między innymi myślimy. Zapotrzebowanie na tego typu repertuar wciąż jest bardzo duże. Widzę to po frekwencjach na koncertach, w których sama występuję. Mówi Aleksandra Rykowska*, koordynatorka Studium Musicalowego uruchamianego przez Akademię Muzyczną.

Jogin też człowiek
 

- Nigdy nie znamy całej prawdy, nie wiemy, co w kimś siedzi, z jakiego miejsca startuje. Nie możemy go oceniać tylko dlatego, że w książce coś napisano, albo dlatego, że my sami tego nie potrzebujemy. Ja na przykład w ogóle nie traktuję jogi wyczynowo, bo dla mnie jest to higiena życia codziennego - mówi Barbara Libako*, instruktorka jogi.

Poznański czarodziejski flet
 

- Uwielbiam wymyślać nowe projekty, skupiać wokół nich podobnych do mnie zapaleńców. Udało mi się wykorzystać sporo możliwości, mam naturę zadaniowca, który z całą energią dąży do zrealizowania postawionego przed sobą celu. I tak działa Polskie Forum Fletowe - mówi prof. Ewa Murawska* z Akademii Muzycznej oraz z Fundacji Event Culture.

Życie w Nowej Turcji
 

- Miałam wrażenie, że kiedy w prasie czytamy o Turcji, to poznajemy głównie wiadomości polityczne - co który polityk powiedział. A w zasadzie jeden, bo mówi się tam, że to obecnie państwo jednego człowieka, prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Nigdzie jednak nie mogłam znaleźć informacji, co to znaczy żyć w tak zwanej Nowej Turcji - mówi Agnieszka Rostkowska*, laureatka I edycji Konkursu Reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego i autorka książki Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji.

Wytrwam!
 

- Szkoła ma kształtować kompetencje przyszłości, które będą potrzebne za kilkadziesiąt lat. One okazały się potrzebne właśnie teraz, w pandemii, w lockdownie, w zdalnym nauczaniu! Ma pokazać uczniom techniki zapamiętywania i zapominania. Matura nie jest sprawą najważniejszą, poza tym można ją zdać jeszcze raz, poprawić - mówi Agnieszka Jankowiak-Maik*, "Babka od histy".

Przetrwać nie znaczy przeczekać
 

- Dla mnie tegoroczny lockdown dla kultury to zjawisko zróżnicowane. Wiosną media społecznościowe i sieć zostały zalane wartościowymi treściami, jednak ich odbiór nie wiązał się z wytwarzaniem relacji, raczej pochłanianiem contentu - mówi Andrzej Pakuła*, kierownik Pawilonu. - To, co jest ważne w działalności w sieci i wpływa na jakość przygotowanego materiału, to  świadomość medium. Problemem bywa nieadekwatność medium do prezentowanej treści i odbiorcy, do którego z nią wychodzimy - dodaje Aleksandra Skowrońska**, koordynująca komunikację i wspierająca dział programowy w Pawilonie.

Nie tylko dla czytelników
 

- Jedną z głównych idei tego remontu było stworzenie przestrzeni, z której mogą z powodzeniem korzystać osoby z różnymi niepełnosprawnościami - dotychczasowy obiekt nie miał na tym polu żadnych udogodnień. Kolejną było otwarcie zupełnie nowej czytelni - mówi Iwona Smarsz*, p.o. dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Okiem galerzystek
 

- Ręczę, że każda początkująca kolekcjonerka czy kolekcjoner znajdzie coś na własną kieszeń - zapewnia Maria Taszycka* z Galerii Ego. - Nie stawiajmy mentalnej bariery, mówiąc, że sztuka jest trudna. Ona mówi przecież o nas samych i o naszym świecie - mówi Katarzyna Jankowiak-Gumna** z ABC Gallery. - Naszym atutem jest możliwość poznania artysty lub artystki, śledzenia ich działalności, rozmawiania z nimi. Bo kupno pracy to nie tylko kupno konkretnego obiektu - dodaje Agata Rodríguez*** z Rodríguez Gallery. Z poznańskimi galerzystkami rozmawia Dorota Żaglewska****.

Obrazy naszych przestrzeni
 

- Podczas tej edycji warsztatów fotografii dokumentalnej pojawiały się tematy dotyczące prywatności, a także prace o innych ludziach czy problemach społecznych, realizowane pomimo pandemii - mówi Adrian Wykrota* - Wydaje mi się istotne, aby pokazać innym, jak się podchodzi do różnych, również i osobistych chwil - dodaje Michał Adamski**. W tym roku warsztatów Pix.House nie podsumowuje wystawa, a publikacja - zin Mój fyrtel / Moja przestrzeń 2020.

PYRY Z PIERNIKAMI. Jaka Wigilia - taki cały rok
 

- Mamy niesamowitą kolekcję foremek do wycinania pierników, które Janusz przywoził z całego świata jeżdżąc na wyprawy teatralne. Nigdy ich nie liczyłam, ale musi ich być już około sześćdziesiąt lub więcej - mówi Renata Stolarska*. - Gdy widziałem foremki w zajączki, misie, rybki, kotki, młotki, to je kupowałem wiedząc, że na pewno się przydadzą - śmieje się Janusz Stolarski**.

PYRY Z PIERNIKAMI. Życzmy sobie optymizmu
 

- Zazwyczaj w Święta słychać u nas w domu kolędy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Są mi najbliższe, ponieważ "nagrywałam" je w brzuchu mojej mamy w Poznaniu, w Auli Uniwersyteckiej w 1958 roku - mówi Barbara Kubiak*,  śpiewaczka operowa, solistka Teatru Wielkiego i wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu.

SPUTNIK. Człowiek polistylistyczny
 

- Szklane organki spotkały się ze wzmożoną uwagą kierownictwa: przez cały rok nie mogłem dostać pozwolenia na ich realizację, a gotowy film, który zabraliśmy do Ministerstwa w ten niefortunny dzień, gdy radzieckie czołgi najechały na Pragę, nie został przyjęty- wspomina animator Andriej Chrżanowski*. Z okazji 80. urodzin mistrza Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską zorganizował retrospektywę jego twórczości. Towarzyszy jej pokaz animacji studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego "Szar".

Jesteśmy niczym wojownicy Jedi
 

- Zły to doskonała literatura i znakomite źródło inspiracji. Ponieważ w 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda oraz 35. rocznica jego śmierci, a także 65. rocznica wydania powieści Zły w Polsce - pojawiła się dobra okazja, żeby uczcić w ten sposób pamięć o pisarzu - mówi Justyna Paluszyńska, która wraz z Agatą Elsner i Karoliną Pawełską napisały scenariusz i wyreżyserowały ZŁO, miniserial kryminalny Cirucs Ferus*. Premiera online w sobotę 19 grudnia.

Atlas na nowe czasy
 

- Nie ma takiego sektora, którego pandemia nie zmieni, i nie ulega wątpliwości, że to właśnie nowe technologie są zwycięzcą tego wyścigu. Zmiany, które aktualnie zachodzą w kulturze, prawdopodobnie zostaną z nami na dłużej, co ma swoje dobre i złe strony - mówi Paweł Gogołek*, kulturoznawca i menadżer projektów kulturalnych, jeden z współtwórców Atlasu dla kultury online.

Planeta Poetek
 

- Jest to opowieść o tym, jak przeżywamy wejście w XXI wiek. O tym, że nasze pojedyncze, zdawałoby się bardzo osobiste emocje i przeżycia, wcale nie są takie osobne i wypływające li tylko z naszych serc - mówi Monika Glosowitz*, laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej - Stypendiumn Stanisława Barańczaka za monografię Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet.

Kultura okazała się dzielna
 

Laureatki tegorocznego Plebiscytu miesięcznika IKS i portalu Kulturapoznan.pl - Maria Górna*, Alicja Szeluga** oraz Joanna Pańczak*** - opowiadają nie tylko o wyzwaniach mijającego roku, ale także o nadchodzących projektach i nowych formach docierania do odbiorców.

ALE KINO! Dzieci na sztandarze?
 

- Mamy wiele przysłów, które mówią, że jakie chowanie i edukowanie kulturowe młodzieży, taka będzie Rzeczypospolita w przyszłości. Ale to są tylko hasła. Widzimy jednak, jak mało w Polsce powstaje filmów dla dzieci i młodzieży - zauważa reżyser Mariusz Palej*, którego najnowszy film Czarny młyn w niedzielę miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Z zewnątrz i od środka
 

- Na pytanie, czym jest wiersz, nie potrafię udzielić nigdy dobrych odpowiedzi, dziś jest to jeszcze trudniejsze niż wtedy, gdy zaczynałam pisać. Wiersz może być wszystkim i wszystko może być wierszem - mówi Krystyna Miłobędzka*, laureatka tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej przyznanej podczas Festiwalu Fabuły.

Mamy tutaj coś do powiedzenia
 

W piątek odbędzie się wyjątkowa premiera online Teatru Ósmego Dnia. W czytaniu performatywnym książki Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn Caroline Criado wzięły udział kobiety pracujące w tej instytucji.

Strona 1 2 43