Kultura Poznań.pl

Rozmowy

Nie stawiam jeszcze kropki nad "i"

- Myślę, że nie trzeba zamykać sobie drogi żadną nagrodą, tylko należy patrzeć stale do przodu. Z przeszłości należy jedynie wyciągać wnioski służące przyszłości, co pielęgnować, a czego unikać. Mam jeszcze dużo pomysłów, które chciałabym zrealizować na tyle, na ile mi życie pozwoli - mówi Agnieszka Duczmal*, dyrygentka i założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz laureatka prestiżowej nagrody Diamentowej Batuty.

Na granicy światów

- Teraz jesteśmy już na etapie tworzenia nowego języka, nowych rytuałów. Takie działania artystyczne, jak nasze Echa trąb, są próbą powołania dyskursu na ten temat - mówi Jacek Hałas* z duetu muzycznego Black Noise.

Nie ma jednego Lema

- Na wystawie Przyciąganie widzowie będą mieli okazję obejrzeć przetworzenie Stanisława Lema przez sztuki plastyczne - mówi Tomasz Kalitko, kurator wystawy Przyciąganie, która zostanie otwarta w piątek 3 grudnia o godz. 18 w Słodowni.

To nie był stracony czas

- Podziwiam naszych seniorów i uważam, że oni najlepiej znieśli ten czas. Ludzie, którzy niekiedy pamiętają czasy II wojny światowej, stan wojenny, transformację ustrojową, potraktowali pandemię jako kolejny trudny okres - mówi Barbara Glapka*, dyrektorka Domu Kultury Stokrotka.

Król bez korony

- Nie ma w moim słowniku zasady, że muszę coś robić. Bo jeśli nie muszę, to wychodzi to naturalnie i się nad tym nie zastanawiam - mówi Błażej Król*, który wraz ze swoim zespołem zagra w niedzielę 28 listopada w klubie Tama.

Potrzebny Polak

- Poznaniak Tadeusz Wojciechowski był zapalonym fotoamatorem. Miał wielkie zamiłowanie do fotografii i wykonywał zdjęcia jeszcze przed II wojną światową - mówi Bohdan Bobrowski*, który przygotował wystawę Życie w okupowanym Poznaniu na fotografiach Tadeusza Wojciechowskiego. Wernisaż odbędzie się w niedzielę 28 listopada w Atelier Wimar przy ul. Św. Marcin.

Jedna harfa, by złączyć ich wszystkich

- W harfie Fitzgeraldów zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Pokryta pasami, wzorami, z wyrzeźbioną groteskową twarzą. Śmieję się, że trochę przypomina mnie - z daleka wygląda dostojnie, a z bliska widać, że stroi wariackie miny! - mówi Barbara Karlik*, harfiarka, która w najbliższą sobotę zagra koncert z okazji 20-lecia swojej przygody z dawną harfą celtycką.

Poznań stolicą trąbki

- Trąbka jest pełna tajemnic, a jeden z jej najpiękniejszych odcieni nawiązuje do delikatności - mówi Maciej Fortuna*, trębacz, kompozytor, pomysłodawca i organizator Wielkotrąbki - pierwszego polskiego forum dla trębaczy.

Od śpiewu do śpiewu

- W tradycji ustnego przekazu śpiewu jest coś bardzo silnego. Śpiew jest czymś bardzo uniwersalnym i łatwo jest odszukać podobieństwa między różnymi kulturami. Muzyka przemawia do wszystkich - niezależnie od tego czy rozumieją język w którym śpiewane są pieśni. Stąd dla śpiewu zawsze da się znaleźć publiczność  - mówi Annie Ebrel*, która 27 listopada razem z Moniką Kuś wystąpi w Domu Bretanii. Koncert będzie zwieńczeniem ich poznańskiej rezydencji artystycznej Bretońskie i polskie śpiewy kobiece. Tak odległe, a tak bliskie.

Mój pomysł na Chopina

- Muzyczny język Chopina jest centralnym punktem między przeszłością i przyszłością. Łączy się  z wcześniejszymi mistrzami, a w jego ostatnich utworach można sobie wyobrażać jaki będzie późniejszy dźwiękowy świat - mówi pianista Alexander Gadjiev*, laureat 2. miejsca na XVIII Konkursie Chopinowskim i solista listopadowego koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Na smoka przyjdzie czas

- Księżniczki jeszcze nie ratowaliśmy, ale gracze musieli radzić sobie z gniewem Wiktorii Luizy - córki niemieckiego cesarza - mówi Szymon Dąbrowski*, autor gier miejskich i turystycznych.

Indiana Jones w każdym z nas

- Gdyby nie questy, nigdy bym do pewnych miejsc, historii czy ludzi nie dotarła. A kiedy już pojawi się nowa trasa, niesamowitej satysfakcji dostarczają wpisy do Księgi Questowiczów, umieszczonej w skrzyni skarbów - mówi Aleksandra Warczyńska*, autorka poznańskich questów.

Dobrze mi się mówi Tarantino

- Po przeczytaniu książki wróciłem do filmu i dopiero wtedy go doceniłem. Powieść dopowiada kontekst scen, które zdawały mi się oderwane od siebie, za mało rozbudowane, takie dosyć przypadkowe. W połączeniu z książką nagle obrastają mięsem, nabierają sensu albo innych znaczeń -  mówi Maciej Potulny*, tłumacz literatury, m.in. najnowszej książki Pewnego razu w Hollywood Quentina Tarantino.

Historia na wyciągnięcie ręki

- Warto odkopywać niepozorne biografie i nieznane historie, by dowiedzieć się jakiejś współczesnej prawdy o nas - mówi Ewa Kaczmarek (Laura Leish)*,  autorka spektaklu Ewa i ja, który zdobył 1. miejsce w Plebiscycie "IKS"-a i Kulturypoznan.pl na Wydarzenie kulturalne sezonu 2020/2021.

Słabość zmienić w siłę

- Mamy absolutną teatralną dyscyplinę, to nie jest jakieś kółko teatralne... Od początku mówiłam, że robimy teatr. To oznacza, że jest scena, są spektakle, próby, jeździmy na festiwale. Że mamy to traktować poważnie - mówi Olha Hryhorash*, Człowiek kultury sezonu 2020/2021 w Plebiscycie "IKS"-a i Kulturypoznan.pl.

Całe życie z poezją śpiewaną

- Wykonujemy własną, autorską muzykę do wierszy. Gatunek poezji śpiewanej ma się nadal bardzo dobrze - mówi Nikodem T. Jacuk. - Taka muzyka wymaga pewnej wrażliwości przy jej tworzeniu i odbiorze - dodaje Katarzyna Jacuk. W niedzielę zespół Ponad Chmurami* wystąpi w klubie Blue Note.

"Co wy tam robicie, wy śpiewacie?"

- Drugiego czy trzeciego dnia warsztatów jeden z chłopaków wpadł podekscytowany na zajęcia i opowiedział nam, że spotkał na korytarzu innego osadzonego, który z niedowierzaniem zapytał: "Co wy tam k*** robicie, wy śpiewacie?", a wtedy ten chłopak z ogromnym uśmiechem na twarzy wyprężył dumnie pierś i powiedział "No!"." - opowiada Agnieszka Bresler, jedna z twórczyń spektaklu Chłopaki. Prawo głosu, realizowanego przez Kolektyw Kobietostan* w Teatrze Ósmego Dnia.

Rzymianie, Barbarzyńcy i Sarmaci

- Jesteśmy jedyną grupą rekonstrukcyjną w Polsce, której rozstrzał zainteresowań jest bardzo szeroki - od antyku, przez wczesne i późne średniowiecze, XVII wiek, aż po wiek XX. W naszych szafach jest tak wiele kostiumów, że nie sposób tego wszystkiego policzyć - mówi Marcin Lutomski, założyciel poznańskiej grupy Walhalla* - popularyzującej historię, pracującą na planach takich seriali jak Barbarzyńcy czy Diabeł Łańcucki.

Psychologia, ezoteryka i jajecznica

- Muzyka to dla nas dobra forma zapisywania uczuć i wspomnień - mówi Bartłomiej Maczaluk. - Wydaje się ona niby dość abstrakcyjna, ale piosenki mają tekst, a w muzyce zawierają się emocje, klimat i przestrzeń. Można więc za jej pomocą oddać dużo rzeczy - dodaje Jakub Żwirełło. Jako zespół Wczasy* 5 listopada wydali drugi album To wszystko kiedyś minie.

Mityczne miejsca

- Moi rodzice w ogóle nie podróżowali, więc znałem tylko rodzinne Saint-Malo. Dopiero jako fotograf zacząłem jeździć po Bretanii, aby wykonywać zdjęcia w różnych miejscach i właśnie w ten sposób poznałem swój region - mówi Yvon Boëlle*, którego wystawy Wędrowcy Drogi św. Jakuba można oglądać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta oraz Drogi św. Jakuba we Francji i w Hiszpanii w Domu Bretanii.

Strona 1 2 49