Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Plakat wydarzenia

Seryjni Poeci #65 / Piotr Sommer tłumaczy Kennetha Kocha

2020-01-14 ( wtorek )
18:00-20:00
CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Piotr Sommer o książce "Tysiąc sztuk awangardowych" Kennetha Kocha
Prowadzenie: Piotr Śliwiński

"Tysiąc sztuk awangardowych" to książka złożona z krótkich utworów scenicznych Kennetha Kocha. Piotr Sommer wybrał i przetłumaczył 80 tekstów jednego z najświetniejszych poetów amerykańskich XX wieku - jedynego autora wywodzącego się ze "szkoły nowojorskiej", tej "ostatniej awangardy" zeszłego stulecia, którego przekłady do tej pory nie były publikowane w Polsce.

KENNETH KOCH (1925-2002) był jednym z czterech - obok Johna Ashbery'ego, Franka O'Hary i Jamesa Schuylera - "założycieli" formacji nowojorskiej, i jednym z najwybitniejszych poetów amerykańskich XX wieku. Podobnie jak dla pozostałej trójki "nowojorczyków" duże znaczenie miała dla niego awangarda poetycka przełomu XIX i XX stulecia i twórczość amerykańskiej awangardy malarskiej w drugiej połowie XX wieku. Trwałą cechą jego pisania był eksperyment (teksty sceniczne Kocha wystawiały głównie teatry alternatywne). Odnowił teatr poetycki i przywrócił mu nierozdzielność obu tych właśnie składników: poezji i teatru. Lekkość i poczucie humoru, które go wyróżniają, budziły niepokój poetów bardziej solennych.
Pisał wiersze, sekwencje wierszy, cykle miniatur i długie poematy. Był autorem komiksów i współautorem charakterystycznych dla poetów nowojorskich "kolaboracji".

Po śmierci Kocha ukazała się potężna księga jego wierszy zebranych, "The Collected Poems of Kenneth Koch" (2005), tom "On the Edge: The Collected Long Poems" (2007), który przynosi sześć poematów opublikowanych wcześniej w osobnych książkach, tom prozy "Collected Fiction" (2005), oraz "The Banquet" (2013), który zbiera wszystko, co opublikował z myślą o scenie.

PIOTR SOMMER pisze wiersze (opublikował kilkanaście książek poetyckich, m.in. wybór "Po ciemku też", 2013), tłumaczy wiersze (ostatnio książki Charlesa Reznikoffa i Kennetha Kocha) i pisuje o wierszach: szkice "Smak detalu" (2015), "Po stykach" (2018), tom rozmów "Ucieczka w bok" (2016). Jego antologia "O nich tutaj. Książka o języku i przekładzie" (2016) zawiera najcelniejsze polskie eseje z "Literatury na Świecie", a antologia "O krok od nich" (2018) - przekłady z najbardziej znanych poetów amerykańskich. Wiosną 2020 roku w wydawnictwie WBPiCAK ukaże się "Kolekcja wiosenna", nowy zbiór jego szkiców o poezji.

Wstęp wolny.

Zobacz ckzamek.pl