Kultura w Poznaniu

Opinie

PROSTO Z EKRANU. Miłość i śmierć

"Ten film jest dla narodu ormiańskiego tym, czym Wołyń jest dla Polaków" - głosi jedno z haseł reklamowych ukutych przez polskiego dystrybutora. W kinach właśnie pojawiła się wysokobudżetowa produkcja, której głównym tematem są wydarzenia z lat 1915-16, kiedy władze Imperium Osmańskiego z pomocą armii dopuściły się zbrodni ludobójstwa na Ormianach.

PROSTO Z EKRANU. Przyroda broni się sama

Nie do końca wiadomo czym film Krzysztofa Sarapaty i Tomasza Kotasia miał różnić się od wszystkich innych opisujących przyrodę i rządzące nią prawa. Choć sam w sobie niczym nie zaskakuje, nadal jest jednak wart zobaczenia. Choćby dla odkrycia prawdziwych skarbów Małopolski, na co dzień niewidocznych dla nas, mieszkańców miast.

Poeta piszący prozę

Pisze wolno i unika zrywów twórczych... Wojciech Kuczok w poniedziałek spotkał się z czytelnikami w Teatrze Nowym. Opowiadał m.in. o najnowszej powieści "Czarna".

Niemy krzyk

Artyści z Ukrainy, korzystając ze wsparcia Teatru Animacji, pokazali publiczności "Sen o lepszym kraju" w reżyserii Julii Bilińskiej na podstawie powieści Serhija Żadana "Anarchia w Ukrainie" oraz jego tomu wierszy "Templariusze".

PROSTO Z EKRANU. Stara historia od nowa

Branie na reżyserski warsztat kultowych, powszechnie znanych historii to przedsięwzięcie tyleż ambitne, co ryzykowne. Z baśniami Disneya, które znają wszyscy, jest tak, jak z ulubioną książką z dzieciństwa. Każdy z nas ma swoje własne, pierwotne wyobrażenie na ich temat, więc kolejne wersje opowieści w jakikolwiek sposób odbiegające od niego, wzbudzają nasz niepokój i bunt.

Chłopak z gitarą

Piosenki i pieśni rosyjskich bardów zaśpiewał w piątek na Trzeciej Scenie Teatru Nowego Andrzej Lajborek. Aktor świętował tego wieczoru również 45-lecie pracy artystycznej. 

SPRING BREAK. Sprint i slalom w kierunku nieznanego

Może to już banał, ale Poznań naprawdę zmienia się na te trzy wiosenne dni, kiedy trwa Spring Break. Do sobotniej nocy trwa czwarta edycja festiwalu. Świetnej atmosfery nie zakłócają póki co nawet kaprysy aury.

Poezja ze skutkiem natychmiastowym

Czym jest awangarda? Czy można tworzyć poezję, będąc synem poety? Jaką rolę w literaturze pełni dzięcioł? Odpowiedzi na te pytania, podczas wtorkowego spotkania, udzielił poeta i literaturoznawca - Jakub Kornhauser.

PROSTO Z EKRANU. Ludzie nadal pozostają ludźmi

"Life" to kino SF na przyzwoitym poziomie. Jest w nim wszystko, czego można oczekiwać od klasycznego science fiction: nowoczesne technologie, wiarygodne efekty specjalne i misja, którą niezależnie od okoliczności musi wypełnić odważna załoga. Czy to jednak wystarczy, by zapamiętać ten film na dłużej?

Inwazja kontrkultury

O istocie zjawiska kontrkultury i tym, czy może ono powrócić z nową siłą i w dojrzalszej formie debatowali w piątek goście tegorocznej Inwazji barbarzyńców.

Płyta na wiosnę, płyta na święta

Na płytowym rynku zaroiło się od ciekawych nowości. Wydali je m.in. klasycy: Kroke, a także Tomasz Stańko czy Pablopavo - którzy w kwietniu promują w Poznaniu swe nowe wydawnictwa. Mamy do tego ekscytujący debiut w serii Polish Jazz czy kwiat poznańskich jazzmanów pod wodzą Piotra Scholza. 

Intelekt i dusza

O swoim macierzystym zespole John Medeski mówił, że gra muzykę bezdomną, to znaczy poza wszelkimi stylami. W sobotę artysta pokazał w Poznaniu, że to samo można powiedzieć o jego imponującej solowej twórczości.

ERA JAZZU. To jest country dla wszystkich ludzi

Klasyczne utwory country na jazzowo? Czy to się może udać? Kto posłuchał przed koncertem ostatniej płyty Johna Scofielda, ten wiedział, że to możliwe. Nie dziwi także, że występ zakończyła owacja na stojąco. A potem nastąpił ekscytujący bis z udziałem gościa specjalnego.

ERA JAZZU. Na początku był Hendrix

Kiss The Sky - tak niepozornie poetycko nazywa się formacja gitarzysty Jean-Paula Bourelly'ego, która w środowy wieczór w Blue Note zainaugurowała tegoroczny festiwal Era Jazzu. Poezji jednak raczej nie było. Był muzyczny dynamit - zresztą ku uciesze publiczności.

Nie wyrażam zgody na rozwój muzyki

O poniedziałkowym koncercie w ramach Poznańskiej Wiosny Muzycznej pisało już wielu. Facebook grzmi, kłócąc się o to, kto miał rację. Moim zadaniem jest jednak ocena koncertu, który został przerwany przez krzyk, w którym przeważały słowa: "Nie wyrażam zgody... Bez mojej wiedzy...". I nie był to, niestety, performance. To nie muzycy dali ponieść się emocjom, a rektor Akademii Muzycznej - Halina Lorkowska.

PROSTO Z EKRANU. American dream

Młodzi bohaterowie "American Honey" mają swoje marzenia, ale nie zastanawiają się, co ich czeka na końcu drogi. Wystarczy, że w supermarkecie dobiegną ich uszu dźwięki hitu Rihanny, by zatonęli w energetycznym tańcu, który stanowi jeden z kilku kruchych zworników ich wędrownej komuny.

Kalejdoskop emocji

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zakończyła w niedzielę 49. sezon artystyczny. Rozpoczęła go gorąca muzyka hiszpańska, a zakończyła monumentalna symfonia Gustawa Mahlera. Chociaż miałam okazję być na każdym poznańskim koncercie Amadeusa, to wykonanie Symfonii "Tytan" przerosło moje najśmielsze oczekiwania.

Świat do siebie niepodobny

Definicja pamięci określa ją jako zdolność rejestrowania i ponownego przywoływania skojarzeń, informacji i wrażeń zmysłowych. Pamięć w rozumieniu Jessiki Backhaus to nie tylko rejestracja i odtwarzanie. 

1 96 Strona 97 98 99 100