Kultura w Poznaniu

Opinie

MADE IN CHICAGO. Wolność wyśpiewana

Słowo "freedom" wielokrotnie padało w piosenkach podczas pełnego uroku sobotniego koncertu w ramach festiwalu Made in Chicago. Amerykańscy i polscy artyści, wspólnie śpiewając, bawili i wzruszali poznańską publiczność.

Na fali

Spektakl "Diablo!" jest owocem niezwykłego spotkania dwóch wielkich artystów, których dzieli epoka - malarza i reżysera Joana Baixasa z poetą Fernando Pessoą, żyjącym na przełomie XIX i XX wieku.

BLISCY NIEZNAJOMI. A ty czym wypełniasz pustkę?

No to chlup! Na zdrowie! Co z Tobą, w ciąży jesteś? Wino jest zdrowe, nawet dla kobiet w ciąży! Ze mną się nie napijesz? Wyluzuj! Nie bądź takim sztywniakiem! Czasem trzeba się wyzerować! Wódka stygnie! Psujesz całą imprezę... Ile razy słyszałeś to w swoim życiu? Dziesiątki, setki, tysiące. A ile razy ktoś tak po prostu zapytał cię, co czujesz?

Poeta nie musi naprawiać świata

Jacek Podsiadło w tomiku "Włos Bregueta" ogląda świat z dystansu. Zdaje się mu przyglądać z pozycji wszechwiedzącego podmiotu lirycznego zdolnego wniknąć w przedstawianą przez niego rzeczywistość. 

Belfer śledczy

Akcja najnowszej powieści kryminalnej Piotra Bojarskiego Biegacz zaczyna się wiosną w leśnych zakątkach Antoninka. Z malowniczego krajobrazu szybko wpadamy w skomplikowane, kilkumiesięczne śledztwo ze sporą huśtawką emocji.

MADE IN CHICAGO. Hejnał i Wolność

Efektownie i intrygująco rozpoczęła się tegoroczna, dwunasta już edycja festiwalu Made in Chicago. Najpierw wprost z ratusza popłynął hejnał w wykonaniu tutejszych jazzmanów, potem w Scenie na Piętrze słuchaliśmy gości z Wietrznego Miasta. 

BLISCY NIEZNAJOMI. A ty znasz swoją matkę?

Obydwaj urodzili się w 1979 roku. I obydwaj są półsierotami. Matka Michała Borczucha umarła na raka, kiedy reżyser miał zaledwie siedem lat. Matka Krzysztofa Zarzeckiego - aktora, nie doczekała z kolei wyników jego matury. W ubiegłym roku zrobili o nich wspólnie spektakl.

PROSTO Z EKRANU. Pułapka transparentności

Wyobraź sobie świat, w którym śledzony jest każdy twój ruch. Każde słowo, gest, grymas twarzy, nawet tętno i oddech. Przerażające? Być może, ale pretensje możesz mieć tylko do siebie, bo przecież sam wyraziłeś na to zgodę. Brzmi jak koszmar senny? A czy właśnie do tego nie zmierzają nowoczesne technologie, z Facebookiem i Google, a nawet Spotify czy Endomondo na czele?

POZNAŃ POETÓW. Wierszem i o wierszu

Spotkanie z Ewą Lipską podczas festiwalu Poznań Poetów połączono z ogłoszeniem werdyktu jury konkursu "Sztuka kochania wiersza". Tematem konkursu była interpretacja wiersza poetki pt. Z listu (II) [I jak tu popełnić samobójstwo droga pani], którego odczytanie inaugurowało pierwszy Ogólnopolski Strajk Kobiet w Poznaniu.

POZNAŃ POETÓW. Wojaczek ciągle nieprzeczytany

- Od 1986 roku nikt z tzw. wojaczkologów nie zadał sobie trudu, by obcować z oryginałem. To zdumiewające - mówił na spotkaniu Konrad Wojtyła, redaktor opublikowanych w styczniu wierszy nieznanych Rafała Wojaczka. - Powinniśmy to zrobić wcześniej. To błąd zaniechania - przyznał.

POZNAŃ POETÓW. Już się pozłociłam

Trzeci dzień festiwalu Poznań Poetów zakończyło spotkanie z Krystyną Miłobędzką i Wacławem Zimplem. Choć głównym powodem wydarzenia były 85. urodziny poetki, to muzyk był równie ważnym jego gościem.

POZNAŃ POETÓW. Artysta radykalnych zmian

Podczas drugiego dnia festiwalu Poznań Poetów kontynuowano tematy dotyczące muzyki. Spotkanie zatytułowane "Bob Dylan, Leonard Cohen. Sceny z życia i twórczości" zdominowały opowieści o zeszłorocznym nobliście.

POZNAŃ POETÓW. Zagrali poezją

- "Muzyka do sensu" oznacza, że wiersz jest tym, czym jest i naprawdę nie ma powodu, by był czym innym, ale gdyby chciał, to mógłby być symfonią, kantatą, muzycznym poematem, mógłby się napompować cudzą formą, spęcznieć jak balon, wylecieć nad padół, nad język, podnieść autora wzwyż - tymi słowami wyjaśniał ideę projektu jego kurator i pomysłodawca Piotr Śliwiński.

W kleszczach konwenansu

Anna Karenina - Tołstojowskie arcydzieło stanowi atrakcyjne i stale poruszające źródło inspiracji dla artystów teatru, sceny baletowej i kina. W Poznaniu swoją premierę miał, oparty na wątkach tej rosyjskiej powieści, balet do muzyki Rodiona Szczedrina zaprezentowany w koncepcji choreograficznej Tomasza Kajdańskiego. Zachwycająca Anna w wykonaniu Darii Sukhorukovej oraz wysoki poziom umiejętności poznańskich tancerzy to najistotniejsze walory najnowszego spektaklu Sceny pod Pegazem. 

PROSTO Z EKRANU. Powrót ksenomorfa

Hollywood zna siłę nostalgii, dlatego co jakiś czas "odświeża" kolejne kultowe dzieła, którymi świat zachwycał się kilka dekad temu. Za reanimację serii o "Obcym", zapoczątkowaną jeszcze pod koniec lat 70., zabrał się sam autor pierwowzoru. Problem polega na tym, że "Ósmego pasażera Nostromo" realizował Ridley Scott artysta i wizjoner, a "Przymierze" jest efektem pracy Ridleya Scotta wyrobnika.

Brawa dla Madagaskaru!

Przygody zwierzaków z Central Parku zdobyły serca najmłodszych w 2005 roku, a kolejne części filmów nie pozwoliły na spadek popularności hitu wytwórni DreamWorks (kolejna, czwarta część "Madagaskaru" planowana jest na 2018 rok). Musicalowa wersja filmu animowanego ma przede wszystkim pobudzać wyobraźnię dzieci.

Udana zabawa w "Berka"

Trochę inspiracji ludowych i zasłuchanie w tradycję akustycznego jazzu plus wrażliwość, wyobraźnia i muzykalność - te wszystkie elementy decydują o jakości nowych dokonań zespołu Mateusz Smoczyński Quintet.  Słuchaliśmy go w środę na żywo w Zamku. 

PROSTO Z EKRANU. Miłość i śmierć

"Ten film jest dla narodu ormiańskiego tym, czym Wołyń jest dla Polaków" - głosi jedno z haseł reklamowych ukutych przez polskiego dystrybutora. W kinach właśnie pojawiła się wysokobudżetowa produkcja, której głównym tematem są wydarzenia z lat 1915-16, kiedy władze Imperium Osmańskiego z pomocą armii dopuściły się zbrodni ludobójstwa na Ormianach.

PROSTO Z EKRANU. Przyroda broni się sama

Nie do końca wiadomo czym film Krzysztofa Sarapaty i Tomasza Kotasia miał różnić się od wszystkich innych opisujących przyrodę i rządzące nią prawa. Choć sam w sobie niczym nie zaskakuje, nadal jest jednak wart zobaczenia. Choćby dla odkrycia prawdziwych skarbów Małopolski, na co dzień niewidocznych dla nas, mieszkańców miast.

1 95 Strona 96 97 98 99