W tegorocznej edycji Poznania Poetów postawiono na syntezę muzyki i poezji. Poniedziałkowe spotkanie z Piotrem Sommerem, Adamem Wiedemannem i Edwardem Pasewiczem było swoistym preludium całego festiwalu i wcieleniem tej idei w życie. Poeci niewiele mówili o swojej twórczości. Czas poświęcili na czytanie wierszy, oddając też pole muzyce.
Piotr Sommer solo
Piotr Sommer wystąpił a cappella, przedstawiając publiczności fragmenty swojej twórczości. - Cóż wspólnego ma Sommer z muzyką? - zastanawiał się prowadzący spotkanie Piotr Śliwiński. I natychmiast odpowiedział: - U Sommera gra język, poeta podsłuchuje go.
Poeta podsłuchując język, wyczula się na detale rzeczywistości i faktycznie piano ciszy i forte sensu/poezji rozpościerało przed publicznością obraz świata intymnego, drobiazgowego, opisywanego z perspektywy czułego obserwatora.
Adam Wiedemann w duecie
W kolejnej partii tego eklektycznego koncertu do słowa dołączył fortepian. Adam Wiedemann zaprosił do współpracy Filipa Biesa, który wykonywał dzieła skomponowane przez poetę. - Utwory te napisałem z zamiłowania hobbystycznego - wyznał Wiedemann. Po partiach muzyczno-poetyckich nastąpiła część spotkaniowa, której moderatorem był Krzysztof Hoffmann. Osią rozmowy było pokrewieństwo dwóch dziedzin sztuki - muzyki i literatury. - Komponowanie jest bliskie zasadzie tłumaczenia wiersza. W momencie, gdy tłumaczysz, masz do dyspozycji formę i gotową treść. Pracę wykonuje się dostosowując tę treść do założonej z góry formy. Treść jest rodzajem dźwięków, ona nas nie interesuje de facto - powiedział Wiedemann.
Trio w Pasewicz'show
W ostatniej części do fortepianu dołączył klarnet. Edward Pasewicz przeczytał wybrane utwory z tomiku "Miejsce". Muzyka i wiersze następowały po sobie. Pasewicz stworzył występ kompletny - występ oniryczny, delikatnie senny, poprzetykany energicznym muzycznym chlustem zimnej wody, którą fundował klarnet i fortepian. A za chwilę było odwrotnie - to transowe elementy muzyki były ożywiane przez słowo. - Te wiersze są owocem mojego zainteresowania folklorem Rumunii - przed występem poeta wyjaśnił publiczności genezę utworów. To były jedne z nielicznych zdań, które wypowiedział poza koncertem. W pełni oddał przestrzeń liryce.
Przed poznaniakami jeszcze wiele wydarzeń związanych z Poznaniem Poetów. Poezja przejmuje rządy nad miastem do 20 maja.
Marta Maciejewska
- Poznań Poetów: spotkanie z Piotrem Sommerem, Adamem Wiedemannem i Edwardem Pasewiczem
- CK Zamek
- 15.05