Kultura w Poznaniu

Historia

Obywatele drugiej kategorii

75 lat temu we wrześniu zaczęła się okupacja Poznania.  Po wkroczeniu głównych wojsk niemieckich do Poznania 12 września 1939 roku poznaniacy utracili swoje miasto. Od tej chwili na jego terenie obowiązywały szczegółowe, bezwzględne przepisy, które dyskryminowały polskich mieszkańców Poznania, a w krótkim czasie miały służyć usunięciu z miasta wszelkich przejawów polskości.  

Wyspa pełna skarbów

Oprócz otwartej już Bramy Poznania i Rezerwatu Archeologicznego Genius loci czekają nas kolejne inwestycje. Archeolodzy nadal odnajdują skarby. Wszystko po to, by Ostrów Tumski cieszył się takim zainteresowaniem turystów, na jakie zasługuje.

Historia samotnego króla

"O! Teraz już będę mądrzejszy! Dobre zdjęcie to kapitał" - tak Kazimierz Nowak pisał do żony z Kapsztadu w 1934 r. Późno zrozumiał, jaką siłę przebicia daje mu fotografowanie. W tym czasie zdążył przemierzyć całą Afrykę wzdłuż, pokonując w dwa i pół roku 20 tys. kilometrów.

Szaleńczy amok

O spaleniu zboru luterańskiego w 1616 r., czyli zwycięstwie kontrreformacji w Poznaniu.

Archeolog z fantazją

W lipcu mija 10 lat od śmierci prof. Lecha Krzyżaniaka. Profesora wspominają przyjaciele i współpracownicy.

Przywrócić dawny blask

Kompleks pałacowy w Rogalinie to częsty cel wycieczek mieszkańców Poznania. W tym roku minie 65 lat, od kiedy obiektem zarządza Muzeum Narodowe w Poznaniu, jednak świętowania nie będzie, bo pałac i park są zamknięte. 

Afryka uchwycona na kliszy

"Na przodzie roweru namiot, w torbie skórzanej aparat fotograficzny, a z tyłu wszystko inne, włącznie ze skórzanym workiem z wodą, cały mój majątek" - pisał z Libii Kazimierz Nowak, legendarny podróżnik z Poznania. Ot, wszystko proste i jasne. Czyżby?

Jak "Solidarność" wygrała wolność

Chociaż działacze PZPR byli pewni wygranej, partia przegrała z kretesem wybory 4 czerwca 1989 roku i pół roku później PRL ustąpiła miejsca III RP. W Poznaniu zwycięstwo "Solidarności" było miażdżące.

Pożar kolegiaty św. Marii Magdaleny - 3 czerwca 1773 r.

"Tego dnia wieczorem kwadrans przed dziewiątą w wieżę kościoła farnego uderzył piorun i zapalił jedną tylko kolumnę, jak małą pochodnię. Pożar zapewne dałoby się opanować, gdyby nie to, że bałagan był wielki", co skrupulatnie odnotował kronikarz gminy ewangelickiej w Poznaniu, opisując pożar.

Świadectwo pracy i dojrzałości. 85 lat Pewuki

"Powszechna Wystawa Krajowa ma po dziesięciu latach niepodległego bytu państwowego wykazać swoim i obcym, że naród polski jest jeden i niepodzielny, że był i jest dojrzały do pełnego życia w nowoczesnych ramach państwa narodowego" - pisał prezydent Poznania Cyryl Ratajski w Kurierze Poznańskim z 5 maja 1928 roku.

1 28 Strona 29 30 31 32