Kultura w Poznaniu

Historia

Monument o bogatym wnętrzu

W rocznicę rozpoczęcia bitwy nad Bzurą - o pomniku Armii "Poznań" upamiętniającym wydarzenie - pisze Małgorzata Praczyk. 

Szkoła na powleczonych woskiem tabliczkach

Nie mieli podręczników, za to musieli wkuwać cały materiał na pamięć. Za najmniejsze przewinienia dostawali chłostę, a w dodatku nie wiadomo, czy mieli wakacje. Życie ucznia w średniowieczu do łatwych nie należało.

Niewielu, a zrobili tak wiele

Jest 1 września 1939 r. Tuż przed godziną 12 pierwsze niemieckie bomby spadają na lotnisko w podpoznańskiej Ławicy. Wśród wybuchów startują trzy polskie myśliwce P-11c ze 132. eskadry myśliwskiej. Za chwilę stoczą nierówną walkę z ok. 30 niemieckimi bombowcami He 111 osłanianymi przez eskadrę messerschmittów. 

Tajemnice poznańskich fortów

W najbliższy weekend, 24 i 25 sierpnia, po raz pierwszy odbędą się w Poznaniu Dni Twierdzy Poznań - bogaty w atrakcje, wielowątkowy spacer po poznańskich obiektach fortecznych. Na samym zwiedzaniu ich wnętrz się nie skończy...

Bambrzy to brzmi dumnie

W latach międzywojennych, w okresie Bożego Ciała, do poznańskich tramwajów doczepiano dodatkowe wagony, by Bamberki mogły wygodnie usiąść. W swych szerokich strojach zajmowały bowiem nie jedno, lecz... dwa miejsca. Oktawa Bożego Ciała była zaś dla nich najważniejszym dorocznym wydarzeniem, więc dużo tak ubranych kobiet pojawiało się wówczas na ulicach Poznania. 

Pomnik w podziękowaniu za wolność

Od kilku miesięcy nie ustają kontrowersje wokół projektu odbudowy Pomnika Wdzięczności, zwanego też Pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa lub Pomnikiem Chrystusa Króla.

CYRYL wystartował

Chcemy, żeby CYRYL, internetowe archiwum historii i kultury Poznania, przyciągał licznych entuzjastów, a poznaniakom pozwolił poznać i pokochać swoje miasto - mówi Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, koordynator projektu. 

Gdy Poznań się zbuntował

57 lat temu mieszkańcy Poznania wyszli na ulice miasta mając już dosyć stalinowskiego terroru i trudnych warunków życiowych.

Koszulka Romka wróciła do Poznania

Koszulkę, w której zginął Romek Strzałkowski, najmłodsza ofiara poznańskiego Czerwca '56, można znowu oglądać w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Poznań rozpoczyna obchody 57 rocznicy tamtych wydarzeń.  

Farne spektakle

Procesje farne na zakończenie oktawy Bożego Ciała przez 500 lat były najbardziej barwnymi, tłumnymi i widowiskowymi uroczystościami religijnymi w Poznaniu.

Mamy w Poznaniu klawesyn, na którym grał Mozart!

Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych zakupiło do swojej kolekcji - zaginiony w czasie II wojny światowej i cudem odnaleziony - klawesyn dwumanuałowy, na którym grał... 9-letni Mozart. To jeden z najcenniejszych zachowanych XVIII-wiecznych klawesynów w Europie.

Architekt, który zbudował Poznań

Poznań miał szczęście do wybitnych architektów. Żaden jednak z nich nie miał tak wielkiego wpływu na dzisiejszy wygląd naszego miasta jak Władysław Czarnecki.

1 31 Strona 32 33 34 35