Kultura w Poznaniu

Historia

Gdzie pływał Poznań?

Było ich pięć: niemiecki, amerykański i trzy polskie. Pływały po morzach i oceanach całego świata, woziły towary, walczyły i sławiły nasze miasto.

Bezcenny dar dla Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Unikalną, od dziś jedyną w polskich zbiorach muzealnych rogatywkę szeregowego 15. Pułku Ułanów Poznańskich podarowała Wielkopolskiemu Muzeum Wojskowemu Wielkopolska Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (WSKOK).

90 lat Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Wykład Jarosława Łuczaka "90. Rocznica otwarcia Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w nowej siedzibie przy ul. Artyleryjskiej w Poznaniu" odbędzie się 19 kwietnia o g. 18.

Przedsionek śmierci

Na poznańskim cmentarzu farnym w 1848 roku stanął szachulcowy "dom dla zaimanych", czyli "przedsionek dla pozornie zmarłych", wystawiony przez Rogera Raczyńskiego na polecenie jego nieżyjącego juz wtedy ojca Edwarda.

Mrowina

17 marca Stanisław Mrowiński (1928-1997) świętowałby swoje 85. urodziny.

Uśmiech Giocondy i myślenie Conrada

W trwającym właśnie roku jubileuszowym Polskiego Teatru Tańca przypominamy sylwetki znakomitych artystów z nim związanych. Tym razem o PTT mówią Anna Staszak-Wesołowska i Emil Wesołowski.

Ogród pełen książek

Mark Twain uważał, że są trzy rodzaje kłamstw: "kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki". Trudno nie cieszyć się jednak ze statystyk dotyczących Biblioteki Raczyńskich, bo zdają się one przeczyć zmierzchowi czytelnictwa w Polsce. 

Bollwerk znaczy grobla

Akcja "Bollwerk" to najsłynniejsza akcja polskiego podziemia niepodległościowego w czasie niemieckiej okupacji Poznania. W nocy z 21 na 22 lutego polscy żołnierze podpalili niemieckie magazyny w porcie rzecznym powodując milionowe straty Wermachtu.

Kazimiera Iłłakowiczówna - poetka, dama, urzędniczka

- Kobiety były wtedy źle widziane na każdym stanowisku i gdy serio chciały coś powiedzieć. W młodości - przed wiekiem, pisałam wiersze żałośliwe i ponure, i pierwsze książki podpisywałam I. K. Iłłakowicz, udając mężczyznę... - wyznała w 1981 r. 

Święty Walenty - historia i legenda

Walentynki na dobre zadomowiły się w polskim kalendarzu. Co roku w ramach "serduszkowego" święta przypominamy sobie osobę świętego Walentego. O postaci powszechnie uznawanej za patrona zakochanych wiemy mało lub prawie nic.

CyRyL... wcale nie Ratajski

Ruszył CYRYL (Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznań) - wirtualne muzeum historii Poznania. W przyszłości będzie portalem, na którym umieścimy tysiące zdjęć, dokumentów, pocztówek, planów, map, plakatów i rysunków związanych z dziejami miasta. Nie wychodząc z domu, będzie można poznać historię Poznania.

Pokolenie Blue Note

Ten klub powstał z wielkiej miłości do jazzu. Po prostu... 14 lutego mija 15 lat od otwarcia Blue Note Jazz Club w Poznaniu - dziś już legendarnego. 

1 32 Strona 33 34 35 36