Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

90 lat Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Wykład Jarosława Łuczaka "90. Rocznica otwarcia Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w nowej siedzibie przy ul. Artyleryjskiej w Poznaniu" odbędzie się 19 kwietnia o g. 18.

. - grafika artykułu
fot. archiwum MNP

Rok 2013 jest dla Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu rokiem kilku rocznic. 100 lat temu - jeszcze podczas zaborów - Prusacy w małym budynku, tam gdzie dziś znajduje się nowe skrzydło Muzeum Narodowego przy Alejach Marcinkowskiego 7, stworzyli zbiór militariów powiększany w okresie I wojny światowej. Muzeum to nigdy nie doczekało się oficjalnego otwarcia. Gdy Poznań był już w rękach polskich powołał je do życia 9 maja 1919 roku gen. Józef Dowbor Muśnicki Głównodowodzący Sił Zbrojnych w b. zaborze pruskim. W roku 1923 Wielkopolskie Muzeum Wojska przeniosło się do budynku byłej składnicy artyleryjskiej stojącego dziś na narożniku ulic Ratajczaka i Powstańców Wielkopolskich.

Od 1962 roku Wielkopolskie Muzeum Wojskowe mieści się w budynku na Starym Rynku (wzniesionym w miejscu dawnych sukiennic). Dziś muzeum ma w swych zbiorach ponad 40 tysięcy obiektów. Gromadzi je w trzech działach: Broni, Mundurów i Znaków Wojskowych oraz Dokumentacji Historycznej. Zbiór broni i uzbrojenia ochronnego obejmuje eksponaty od XI wieku po czasy współczesne. Ciekawym egzemplarzem uzbrojenia ochronnego są bechter poznański z 1580 roku a także zbroje husarskie. Najstarsze mundury pochodzą z XVIII wieku oraz czasów Księstwa Warszawskiego. Najliczniej reprezentowane są mundury jazdy polskiej z jedynym w kraju zestawem kurtek wszystkich czterech pułków ułanów wielkopolskich z 1919 roku. Zgromadzone fotografie, to głównie dokumentacja Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i Polskich Sił Zbrojnych na obczyźnie.

sza

  • Wykład "90. Rocznica otwarcia Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w nowej siedzibie przy ul. Artyleryjskiej w Poznaniu" - 19.04.2013 r.
  • Wielkopolskie Muzeum Wojskowego przy Starym Rynku 9.
  • Wstęp wolny.