Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

CYRYL wystartował

Chcemy, żeby CYRYL, internetowe archiwum historii i kultury Poznania, przyciągał licznych entuzjastów, a poznaniakom pozwolił poznać i pokochać swoje miasto - mówi Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, koordynator projektu. 

Ulica Dąbrowskiego - siedziba Teatru Nowego, 1974 r. Fot. S. Wiktor - grafika artykułu
Ulica Dąbrowskiego - siedziba Teatru Nowego, 1974 r. Fot. S. Wiktor

W czerwcu Wydawnictwo Miejskie Posnania, realizujące w ramach ministerialnego programu KULTURA+ projekt CYRYL, uruchomiło portal www.cyryl.poznan.pl, na którym prezentuje efekty swojej pracy, czyli przeniesione na nośniki cyfrowe archiwalne zasoby poznańskich instytucji kultury. - Strona nie jest doskonała - mówi Danuta Książkiewicz- Bartkowiak. - Będziemy nad nią jeszcze długo pracowali, by zaspokoić oczekiwania odbiorców i udostępnić im najciekawsze materiały w najbardziej atrakcyjnej formie. Jednak zależało nam, żeby jak najszybciej pokazać to, co cyfrowo archiwizujemy: stare fotografie, dokumenty, plakaty, programy teatralne, rysunki pokazujące Poznań, którego już nie ma, a który pozostał w pamięci lub przyciąga urokiem nieznanego.

Portal ma służyć wszystkim poznaniakom. Nauczycielom, żeby zachęcali do jego odwiedzenia swoich uczniów, uczniom i studentom, żeby poznawali historię Poznania. Będzie przydatny pracownikom naukowym i autorom książek o mieście oraz wszystkim miłośnikom Poznania, żeby mogli odbyć podróż w czasie i przestrzeni.

- Obecnie na portalu znajduje się około tysiąca obiektów, ale z każdym dniem będzie ich więcej, bo trafiają do nas nowe materiały - mówi Katarzyna Kamińska, dyrektor Wydawnictwa. Można już obejrzeć dokumenty z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Poznania od końca XIX wieku, zdjęcia z lat 60. i 70. XX wieku, ukazujące codzienne życie miasta w czasach PRL-u, zdjęcia i programy teatralne ze spektakli w Teatrze Polskim sprzed kilkudziesięciu lat, fotografie z okupowanego Poznania wykonane przez jego mieszkańców w codziennych, choć wojennych sytuacjach. Już niedługo na portalu znajdą się zdjęcia i katalogi z wystaw, które przed laty pokazywała Galeria Miejska Arsenał oraz kolekcja starych planów Poznania przechowywanych w Archiwum Państwowym. Na digitalizację czekają zdjęcia Stanisława Korpala i plakaty Międzynarodowych Targów Poznańskich. Prawdopodobnie już w przyszłym roku będzie można posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne i filmy. Wszystkie materiały zostaną uporządkowane w cykle tematyczne, tak by tworzyły interaktywną ekspozycję, w której obok siebie funkcjonować będą różnego rodzaju zabytki rozproszone w różnych instytucjach muzealnych i archiwalnych.

Portalem www.cyryl.poznan.pl nasze miasto jako jedno z pierwszych, a może pierwsze w Polsce otworzyło wirtualne muzeum kultury. W budowie, ale z potencjałem.  

mb