Kultura w Poznaniu

Opinie

Dzieła, które mówią o sobie

Wystawa prac Leona Tarasewicza w galerii Ego nie ma dedykowanego tytułu. Funkcjonuje pod enigmatyczną nazwą "Leon Tarasewicz". Sugerować to może, że prezentowana kolekcja ma pretendować do miana opus magnum artysty. To mylące przesłanki: poznańska ekspozycja prac Tarasewicza nie jest próbą podsumowania, a raczej prezentacją kolejnego, radykalnego, choć jednocześnie odwołującego się do tradycji, gestu artysty.

Bataille i taniec

Spektakl Krawczyńskiego i Godowskiej pt. "Bataille i świt nowych dni" zadaje widzom pytanie - co zostaje z człowieka, jeśli odrzucimy warstwę uspołecznienia? Ale przypomina także o czymś chyba ważniejszym - jak ożywcze jest dla człowieka "nagie" doświadczanie siebie i świata. Doświadczanie chwili, kiedy się dzieje.

Festiwal otwarty

Nowa Siła Kuratorska dobiegła końca. Seria kilkunastu wydarzeń rozciągniętych na przestrzeni maja udostępniała uczestnikom doświadczenia związane z teatrem, filmem, sztuką i... modą.

ENTER ENEA FESTIVAL. Klasyka złamana awangardą

Nie ma chyba lepszego połączenia niż piękna, wybujała już o tej porze roku przyroda i muzyka jaką niesie festiwal Enter. Goście zapraszani przez Leszka Możdżera "do Poznania", za każdym razem są zaskoczeni miejscem odbywania się festiwalu i fantastyczną, zasłuchaną publicznością. - Tu nawet po trawie chodzi się na palcach, by nie przeszkadzać pięknie zasłuchanym w muzyce - mawia Możdżer.

BLISCY NIEZNAJOMI. Trudne lekcje

Rozmowy o zbrodni na Wołyniu, urokach i przekleństwach macierzyństwa i współczesnych relacjach polsko-żydowskich. To wszystko w teatrze, na Bliskich Nieznajomych. 

MADE IN CHICAGO. Muzyka udręczonych dusz

Krew, pot i łzy. Polityka i sztuka. Nienawiść, nietolerancja, niesprawiedliwość. To właśnie Flesh and Bone. Projekt Mike'a Reeda, który przypomina nam, że jazz zaczął się od społecznego protestu.

Dobrymi chęciami...

"Księżniczkę czardasza" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza mogę polecić wszystkim, którzy potrafią oglądać spektakle przez palce. Tym, którzy mogą pójść na kompromis i zachwycając się niektórymi gagami, wyłączą uwagę podczas kilku scen pełnych sztampy i oczywistości.

Niespieszne dźwięki, niepokojące słowa

25 lat temu ktoś zaryzykował, ktoś zaprosił na scenę, ktoś miał nadzieję, że w Polsce będzie miejsce na Raz Dwa Trzy. Przez ćwierć wieku zespół ten szedł własną drogą - trochę z dala od mediów, nieco na uboczu muzycznych trendów i z tekstami piosenek utkanymi z samej poezji. 

MADE IN CHICAGO: Fascynująca podróż z Kahnem

Jeśli wszystkie koncerty w ramach właśnie odbywającego się Made in Chicago będą tak urzekające jak występ Jeremy'ego Kahna, to kto wie, może jego 11. edycja okaże się najlepszą ze wszystkich dotychczasowych?

W teatrze nic nas nie ogranicza

To jeden z tych spektakli, po których wszystko to, co dotąd myślałeś o teatrze może w jednej chwili wywrócić się do góry nogami. I już nie wrócić na swoje miejsce. "Nisza" Teatru pod Fontanną - pierwsza premiera w ramach zamkowego programu "Teatr Powszechny".

Jaka piękna metafora

"Może to będzie historia o miłości. Albo o przyjaźni. A może o wzajemnym zrozumieniu" - piszą o spektaklu "Czarne ptaki" jego twórcy. Dla mnie jest to historia o miłości do teatru, przyjaźni oraz wzajemnym zrozumieniu lalki i aktora.

Biały kruk, szary gołąb

Jeszcze cieplutki, prosto z drukarni... Jeszcze cieplutki, niczym bułeczki, prosto z piekarni, za którą gołąb Janusz spędzał urlop. Trochę jednak podniszczony, jakby ptaki po nim skakały. Dobrze, że jest. "Dziób w dziób. Szkicownik scenografa" Maliny Prześlugi i Roberta Romanowicza.

Oni powiedzieli "tak"

Wesele. Pisał o nim Wyspiański, kręcił je Smarzowski. Wszyscy pamiętamy "Cztery wesela i pogrzeb" Mike'a Newella, tak jak kultowy teledysk Guns N' Roses do "November rain". Ceremonia zaślubin inspiruje artystów, bo w końcu to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jednak przyjęcie sakramentu małżeństwa w Polsce, a ślub w innej części Europy to często dwie zupełnie różne sprawy. Przekonuje o tym "They said yes" - najnowsza wystawa w Pix.House.

Historia utkana ze wspomnień

W poszukiwaniu Wielkiej Historii Paweł Malicki, reżyser spektaklu "Kroniki czasu przyszłego", zabiera nas do Skulska - małej gminy w Wielkopolsce.

Poznańska wiosna płytowa

Nowe krążki braci Olesiów, Modular String Trio, Michała Kmieciaka i duetu Rebeka dowodzą, że muzyczna, fonograficzna wiosna w Poznaniu jest w tym roku szczególnie łaskawa i godna uwagi.

Seria wstrząsających zdarzeń

Kiedy zdarza się taka zajmująca książka, lubię czytać... zwłaszcza, gdy rzecz dzieje się w Poznaniu i nie muszę wysilać wyobraźni, by śledzić kroki bohaterów.

1 106 Strona 107 108 109 110