Kultura w Poznaniu

Opinie

Jaka piękna metafora

"Może to będzie historia o miłości. Albo o przyjaźni. A może o wzajemnym zrozumieniu" - piszą o spektaklu "Czarne ptaki" jego twórcy. Dla mnie jest to historia o miłości do teatru, przyjaźni oraz wzajemnym zrozumieniu lalki i aktora.

Biały kruk, szary gołąb

Jeszcze cieplutki, prosto z drukarni... Jeszcze cieplutki, niczym bułeczki, prosto z piekarni, za którą gołąb Janusz spędzał urlop. Trochę jednak podniszczony, jakby ptaki po nim skakały. Dobrze, że jest. "Dziób w dziób. Szkicownik scenografa" Maliny Prześlugi i Roberta Romanowicza.

Oni powiedzieli "tak"

Wesele. Pisał o nim Wyspiański, kręcił je Smarzowski. Wszyscy pamiętamy "Cztery wesela i pogrzeb" Mike'a Newella, tak jak kultowy teledysk Guns N' Roses do "November rain". Ceremonia zaślubin inspiruje artystów, bo w końcu to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jednak przyjęcie sakramentu małżeństwa w Polsce, a ślub w innej części Europy to często dwie zupełnie różne sprawy. Przekonuje o tym "They said yes" - najnowsza wystawa w Pix.House.

Historia utkana ze wspomnień

W poszukiwaniu Wielkiej Historii Paweł Malicki, reżyser spektaklu "Kroniki czasu przyszłego", zabiera nas do Skulska - małej gminy w Wielkopolsce.

Poznańska wiosna płytowa

Nowe krążki braci Olesiów, Modular String Trio, Michała Kmieciaka i duetu Rebeka dowodzą, że muzyczna, fonograficzna wiosna w Poznaniu jest w tym roku szczególnie łaskawa i godna uwagi.

Seria wstrząsających zdarzeń

Kiedy zdarza się taka zajmująca książka, lubię czytać... zwłaszcza, gdy rzecz dzieje się w Poznaniu i nie muszę wysilać wyobraźni, by śledzić kroki bohaterów.

Teatr odświętny

Po premierze spektaklu "Dydona i Eneasz" w Teatrze Wielkim okazuje się, że opera barokowa nie musi przywdziewać zakurzonego kostiumu i wysokiej peruki; nie musi również epatować nowością, aby zachwycić współczesnego widza. Daniel Stachuła znalazł złoty środek i wyreżyserował operę, która poruszy zarówno miłośników muzyki dawnej, jak i tych, którzy  szukają w sztuce każdej epoki wartości uniwersalnych.

AfryKamera. Tropami rewolucji

Tegoroczna edycja AfryKamery nie zawodzi. Można niektórym reżyserom wyświetlanych filmów wytykać błędy formalne, ale żadnemu nie sposób odmówić spostrzegawczości i społecznego zaangażowania.

Nowy "Jazz" od Fortuny

"Jazz" - tak skromnie (albo wyzywająco) nazywa się najnowsza płyta zespołu Maciej Fortuna Trio. Formacja, prowadzona  przez znakomitego trębacza, laureata Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, tworzy tu szalenie interesującą muzykę.  

Miłość jak bułka z... nutellą

Podobno lepsza od miłości jest tylko pierwsza miłość. Polska prapremiera sztuki "Nina i Paul" Thilo Refferta odbyła się w minioną sobotę w Scenie Wspólnej. 

Spring Break. Nie tylko Dawid Podsiadło

Spring Break rozkręcił się na dobre. Na placu Wolności wystąpili Taco Hemingway i Dawid Podsiadło, w CK Zamek koncert dał Jazzombie, a w Blue Note Marcelina. To oczywiście tylko skromny wycinek festiwalowych wydarzeń, które odbyły się w piątkowy wieczór.

Zamiast słodkich snów

Współpracując z niepełnosprawnymi aktorami, łatwo ugrzęznąć w cukierkowej estetyce, traktując teatr wyłącznie jako przestrzeń terapeutyczną. Theater Thikwa swoim spektaklem "Seesaw" udowadnia, że na ograniczenia można spojrzeć z poczuciem humoru i zmienić je w atuty.

Dziobem w mur

O tym, że każdą barierę da się zburzyć, a najłatwiej przez życie jest iść "dziób w dziób" opowiada najnowszy spektakl w Teatrze Animacji.

"Jesus Christ Superstar" bez nadęcia i patosu

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski zwieńczył musical "Jesus Christ Superstar" na stadionie miejskim. To ogromne przedsięwzięcie było wyzwaniem zarówno artystycznym, jak i organizacyjnym. Teatr Muzyczny w Poznaniu, który zrealizował to ogromne widowisko - zasługuje na uznanie.

Jazz ze świata i z Poznania

James Blood Ulmer ma ponad 76 lat, Chico Freeman ledwie o dekadę mniej. I to ci dwaj "starsi panowie" byli niewątpliwie podczas Ery Jazzu, między czwartkiem a sobotą, najbardziej fascynującymi osobowościami. A grana przez nich muzyka zachwycała. 

Kuba barbarzyńca

Po seansie "Baby Bump" jednego jestem pewna - Kuba Czekaj, reżyser, okazał się "barbarzyńcą" polskiego kina.

Niespieszne pajęczyny dźwięków

Get The Blessing, jazz-rockowa formacja czterech doświadczonych brytyjskich instrumentalistów, rozpoczęła w środę tegoroczną Erę Jazzu - w tym roku zatytułowaną Aquanet Jazz Festival. Koncerty potrwają do poniedziałku.

Czy Polska już czyta?

Na pewno czytają kraje skandynawskie. Wyniki czytelnictwa w Polsce nadal są bardzo niskie. Istnieje jednak szereg rozwiązań, które można wprowadzić wzorem krajów Europy północnej. O tym, jak to zostało zrobione w Szwecji, Danii i gdzie względem nich sytuuje się Polska, dyskutowano podczas spotkania "Szwecja czyta. Polska czyta" w CK Zamek.

1 107 Strona 108 109 110 111