Kultura w Poznaniu

Książki

Ksiądz zostaje onkobohaterem

Ksiądz, pasterz, bioetyk, wykładowca, dyrektor hospicjum, vloger i, jak dodają sceptyczni, onkocelebryta. Bo wybrał swoją chorobę jako środek pomocy innym, bo nie boi się mówić głośno tego, co myśli. W czwartek, 18.06 odbędzie się spotkanie z ks. Janem Kaczkowskim.

Sofi Oksanen w Poznaniu

Pisarka bezkompromisowa, autorka bestsellerów, skandalistka. Choć w Polsce przetłumaczono dopiero dwie z jej książek, w Finlandii i Estonii jest prawdziwą gwiazdą literatury. Właśnie ukazała się jej najnowsza powieść "Gdy zniknęły gołębie". W poniedziałek, 15 czerwca spotka się z poznańskimi czytelnikami.

Nowa książka Pasewicza

"Och, Mitochondria" to tytuł najnowszego tomiku Edwarda Pasewicza, który ukazał się właśnie, opublikowany nakładem krakowskiego wydawnictwa emg. 

Reportaże zza muru

Autorytet reporterski i nieustraszony kronikarz wydarzeń XXI wieku - Wojciech Jagielski będzie gościem sobotniego spotkania w CK Zamek.

Historie i histerie, czyli moda w PRL

Moda w PRL? Ten okres kojarzy się z wieloma zjawiskami i formami sztuki, lecz moda na pewno nie jest pierwszym z nich, a raczej mało istotnym. Aleksandra Boćkowska - autorka książki "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL" udowadnia, że jest inaczej. 11 maja w CK Zamek spotka się z czytelnikami.

Tu zdecydowanie nie jest nudno!

- Kiedyś, w czasie wakacji, odwiedzał nas w czytelni pewien Kanadyjczyk. Na zakończenie szepnął obsługującemu go koledze: - Ty to masz dobrze! Stała praca, i to w bibliotece! Marzę o takiej! - wspomina Barbara Siejna-Matysiak z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Stereotyp nudnej i smutnej biblioteki to... no właśnie - stereotyp. 8 maja bibliotekarze i biblioteki obchodzą swoje święto.

Język przebija historyjkę

Jan Zdzisław Brudnicki twierdzi, że Piotr Sommer, podobnie jak Miron Białoszewski buduje swoją osobowość przez oboczność i marginesowość, żeby później udowodnić jej niezbywalność. Autor "Smaku detalu" będzie gościem najbliższego spotkania w ramach cyklu "Seryjni poeci". 

Popiół i diament w dwóch wersjach

Czym różni się historia w filmie Andrzeja Wajdy "Popiół i diament" od tej w książce Krzysztofa Kąkolewskiego "Diament odnaleziony w popiele"? Odpowiedź już we wtorek w Galerii Miejskiej Arsenał. 

Postanowiłam, że opiszę wszystko

Po sobotnim i niedzielnym pokazie "Wiśniowego sadu" w Teatrze Nowym Izabella Cywińska spotka się z publicznością. Słynna reżyserka będzie promowała swoją autobiograficzną książkę "Dziewczyna z Kamienia". 

Z karabinem i słuchawką

Książka Marka Zajączkowskiego "Wielkopolskie oddziały wojsk łączności 1919-1939" to pierwsze pełne opracowanie dziejów wojsk łączności z terenu Wielkopolski. Monografia ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Czytajmy Ginczankę

Ukazały się "Wiersze zebrane" Zuzanny Ginczanki - polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, tragicznie zmarłej w czasie II wojny światowej.

Rozmowy z weteranem zimnej wojny

Maciej Morawski - wieloletni korespondent Radia Wolna Europa w Paryżu, zaufany współpracownik, wierny przyjaciel Jana Nowaka-Jeziorańskiego - będzie w piątek gościem w Bibliotece Raczyńskich.

Poetyckie cuda

Gośćmi najbliższego spotkania z cyklu "Seryjni poeci" będą Barbara Klicka, Bianka Rolando oraz Bartłomiej Majzel. 

Przekaz najbardziej intymny

W trzeci weekend marca już po raz czternasty odbędą się Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci i Młodzieży. Tegoroczna edycja dedykowana jest Ignacemu Krasickiemu - w 280. rocznicę urodzin - oraz zmarłej 10 lat temu Emilii Waśniowskiej.

1 48 Strona 49 50 51 52