Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Nie słuchajcie higienistów!

Od 18 maja miastem zawładnie literatura. Festiwal Poznań Poetów odbywać się będzie w CK Zamek i jego okolicach.

. - grafika artykułu
.

"Nie słuchajcie higienistów, odwróćcie serca od pragmatyków, nie dajcie się zastraszyć przez zapewnienia, że poezja szkodzi sukcesowi, karierze, uznaniu, urodzie, widokom na udany seks. Oni kłamią, to hipokryci, co gorsza - nudziarze. Ze strachu, żeby nie różnić się od innych, robią tylko to, co ponoć należy..." - pisze prof. Piotr Śliwiński w manifeście zapowiadającym tegoroczne poznańskie święto poezji. Autor dodaje jeszcze: "Ani mi w głowie wznawianie starego konfliktu poety i filistra, chcę tylko wysyczeć niechęć do podlizywania się przez poezję temu wszystkiemu, czym nie jest". Czymże więc poezja jest? Tę wiedzę będzie można zweryfikować podczas trwającego w trzecim tygodniu maja festiwalu.

Kontakt bezpośredni

Literacki Poznań jest, jaki jest: wielu twórców - różnych pokoleń - z ambicjami, trochę wydawnictw z większymi lub mniejszymi osiągnięciami. Raz po raz jakieś bardziej spektakularne wydarzenie. I te dwa festiwale, które wyraźnie zaznaczają się w kulturalnym kalendarzu. I tak co dwa lata: w roku "nieparzystym" - Poznań Poetów, w roku "parzystym" - Festiwal Fabuły. Tym razem mamy więc czas na lirykę i trudno się z tego faktu nie cieszyć. Bo też polski rynek poetycki charakteryzuje się tym, że jest tu bardzo wielu interesujących twórców, których dokonania z trudem docierają do czytelników. Dlatego warto potraktować festiwal jako rzadką okazję do tak bezpośredniego kontaktu z literaturą. Dodajmy przy tym, że spotkania dotyczyć będą nie tylko polskiej poezji. W trakcie festiwalu czekają nas rozmowy i debaty, wykłady, czytanie wierszy, prezentacje filmowe, ale też tradycyjny już mecz piłkarski pomiędzy poetami i krytykami, a wreszcie akcja Ulica Książek na Św. Marcinie.

Mickiewicz i Barańczak

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się wręczenie Poznańskiej Nagrody Literackiej, ustanowionej przez Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i Rektora UAM prof. Bronisława Marciniaka. Przyznawana jest w dwóch kategoriach. Za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury - Nagroda im. Adama Mickiewicza, a za znaczący innowacyjny dorobek, dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia - Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W składzie jury znaleźli się m.in. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska i prof. Piotr Śliwiński. Porzućmy zatem lęk przed poezją! Porzućmy choć na chwilę pragmatyzm, ekonomię, giełdę, "szkiełko i oko". Skorzystajmy z niecodziennej okazji na nieoczywiste, liryczne spojrzenie na rzeczywistość, jaką nam daje nadchodzący festiwal!

Tomasz Janas

  • Festiwal Poznań Poetów
  • 18-23.05, CK Zamek