Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Język przebija historyjkę

Jan Zdzisław Brudnicki twierdzi, że Piotr Sommer, podobnie jak Miron Białoszewski buduje swoją osobowość przez oboczność i marginesowość, żeby później udowodnić jej niezbywalność. Autor "Smaku detalu" będzie gościem najbliższego spotkania w ramach cyklu "Seryjni poeci". 

. - grafika artykułu
.

Piotr Sommer podczas wtorkowego spotkania w CK Zamek opowie o swojej książce "Smak detalu i inne ogólniki". Szkice pojawiły się w księgarniach dwadzieścia lat temu, jednak teraz, dzięki WBPiCAK, możemy sięgnąć po nie po raz kolejny. Spotkanie z twórcą tradycyjnie poprowadzi prof. Piotr Śliwiński, pomysłodawca i kurator festiwalu Poznań Poetów.

Sommer jest poetą nazywanym twórcą nowej dykcji, eseistą i tłumaczem literatury anglosaskiej, redaktorem naczelnym "Literatury na świecie". Za swą twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę im. Barbary Sadowskiej, słoweńską nagrodę Cristal Vilenica, Nagrodę Kościelskich i Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Opublikował kilkanaście książek poetyckich i krytycznoliterackich, zredagował wiele ważnych antologii, m.in. prezentujących współczesną poezję amerykańską. Pisze także wiersze dla dzieci.

Zadebiutował tomikiem poezji "W krześle" w 1977 roku, po którym ukazały się jeszcze m.in. "Pamiątki po nas", "Przed snem", "Czynnik liryczny", "Wiersze ze słów", "Nowe stosunki wyrazów" czy "Dni i noce" w 2009 roku. - Odległość między tzw. doświadczeniem życiowym a kształtem języka, który snuje swoją historię, bywa w tych wierszach stosunkowo mała. Nie przeszkadza mi to, nie zaprząta to w ogóle mojej uwagi, jeśli mam poczucie, że potencjał aktywności językowej wiersza jakoś przebija "historyjkę" - mówił o utworach z tomu "Dni i noce" sam Sommer.

Oprócz poezji twórca stworzył także kilka rozmów oraz szkiców. Wśród nich są m.in. takie pozycje jak: "Zapisy rozmów. Wywiady z poetami brytyjskimi", "Po stykach" czy wspomniany "Smak detalu i inne ogólniki". Pozycja ta składa się ze szkiców i felietonów z 80. i 90., które drukowane były nieregularnie w różnych pismach. "Obiektami i pretekstami moich krytycznych zapędów były zwykle konkretne książki albo inne teksty (w tym jeden »tekst« telewizyjny), bądź też konkretni autorzy, ale także - jak to w okresie wyraźnie przejściowym - pewne zadomowione postawy i hierarchie, którym człowiek najchętniej pomachałby na do widzenia. Pomachałby nie wyłącznie dlatego, żeby zobaczyć, jakie inne postawy i hierarchie wejdą na ich miejsce, acz i ten powód nie byłby całkiem pozbawiony uroku" - pisze poeta we wstępie do nowego wydania "Smaku detalu".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Seryjni poeci": Piotr Sommer
  • Scena Nowa CK Zamek
  • 28.04, g. 18
  • wstęp wolny