Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Poetyckie cuda

Gośćmi najbliższego spotkania z cyklu "Seryjni poeci" będą Barbara Klicka, Bianka Rolando oraz Bartłomiej Majzel. 

. - grafika artykułu
Barbara Klicka "Nice"

Opowiedzą o swoich nowych tomikach wierszy: Barbara Klicka o "Nice", Bianka Rolando o "Łęgach", a Bartłomiej Majzel o "Terrorze". Pozycje te ukażą się jeszcze w marcu nakładem poznańskiego Wydawnictwa WBPiCAK w serii Biblioteka Poezji Współczesnej. Tradycyjnie spotkanie z twórcami poprowadzi prof. Piotr Śliwiński, pomysłodawca oraz kurator festiwalu Poznań Poetów.

O lewej stronie spraw

Barbara Klicka zadebiutowała w 2000 roku, a już dwa lata później jej kolejny tom poezji "same same" nominowany został do Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Książka Roku 2012. - Przygody, o których mowa w wierszach Barbary Klickiej, zasadniczo nie są radosne. Kobiece ciało będące podstawowym tematem (prawie chcę napisać: "materiał") tych wierszy jest ciałem głodnym i często obolałym; jest to ciało (stęsknionej) kochanki, ale też "kuracjuszki" ("Opis z natury"). "Nie przypominam sobie, żeby w ostatnich latach ktokolwiek tak przejmująco (a zarazem tak dyskretnie) pisał o chorowaniu" - pisze o lekturze porównywana często do Wisławy Szymborskiej, Julia Fiedorczuk dla portalu dwutygodnik.com. Jej zdaniem także w tomiku tym czytelnicy znajdą bardzo wiele poetyckich cudów, jak choćby ten z wiersza "Opis z natury". "Język nowych wierszy Barbary Klickiej jest żywy i plastyczny jak świat w rękach dziewczynki, która nie zgadza się na grawitację" - czytamy w jej recenzji dalej.

A tak o swoim nowym tomiku "Nice" pisze z kolei sama poetka: "Nice to -  wbrew wielu pozorom - polski, niemęskoosobowy rzeczownik. Czyli taki kawałek mówienia czy pisania, który odpowiada na pytania: "kto?, co?". Książka nice chciała mi również odpowiedzieć na podobne pytania, co oznacza chyba, że marzy jej się bycie rzeczownikiem. Niemęskoosobowym. Opowiadającym o lewej stronie spraw. Nie musi to zaraz oznaczać, że nie może być miło. Chociaż dość często właśnie to oznacza."

Barbara Klicka współtworzyła również płytę "Czarny war" zespołu Pochwalone i jest redaktorką żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce "Cwiszn". Jej teksty publikowane są także m.in. w "Studium", "Kursywie", "LiteRacjach" oraz "Arkadii".

Ślady po miejskich legendach

Drugą bohaterką wtorkowego spotkania będzie Bianka Rolando - poznańska poetka i artystka sztuk wizualnych, która współpracuje m.in. z Galerią Foksal oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Za swój debiut prozatorski "Rozmówki włoskie" wyróżniona została Medalem Młodej Sztuki w dziedzinie literatury. A za debiut poetycki "Biała książka" została uhonorowana Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny. "Proszę wyobrazić sobie odwróconą do góry nogami "Boską komedię" Dantego - przechodzenie od Nieba, poprzez Czyściec, do Piekieł. Tym także jest "Biała Książka", biorąc pod uwagę jej najbardziej oczywisty kontekst. Trzy wcielenia tej samej osoby schodzą w głąb najczarniejszych fantazji, zderzając się ze śmiercią, z jej wyobrażeniami, z mnogością ich kombinacji, wariacji i barw" - czytamy w recenzji Justyny Banaszczyk dla portalu papierowemysli.pl.

A co wiemy o jej nowym tomie poezji? "Łęgi to zbiór wierszy, których scenografią jest las łęgowy, czasem Łęgi Dębińskie w Poznaniu. Właśnie tam stała od średniowiecza szubienica, spławiano kobiety oskarżone o czary, a na tutejszym stadionie w czasie drugiej wojny światowej było miejsce straceń. Ślady po miejskich legendach zacierają się na podmokłym terenie, którego przecież nie określa żadna granica brzegu.".

Ośmielony wyobraźnią

Wśród zaproszonych gości będzie także poeta i podróżnik Bartłomiej Majzel. Współtwórca katowicko-mikołowskiej grupy poetyckiej "Na Dziko", do której należał także m.in. Wojciech Kuczok. Grupa ta przez krytykę zaliczana była do nurtu "ośmielonej wyobraźni", a termin ten oznaczać miał poezję zbliżoną do nadrealizmu, w której poeta operuje bogatym i niezwykłym językiem oraz skomplikowanym obrazowaniem. - To było dawno temu i sami nazywaliśmy się trupą, a nie grupą poetycką, ponieważ w praktyce to było kilku przyjaciół, którzy w pewnym momencie życia postanowili zrobić coś razem - wspominał na spotkaniu "Rozmowy przy książkach" w krakowskiej księgarni klubu "Lokator" sam Bartłomiej Majzel. - Nie było żadnych manifestów ani wspólnych działań z tej strony teoretyczno-ideologicznej, tylko po prostu młodzi ludzie piszący z entuzjazmem, którzy chcieli coś zrobić - mówił dalej.

Majzel zadebiutował arkuszem "Zabraknie nam krwi" w 1992 roku, po którym ukazały się tomy:  "Robaczywość" w 1997 roku, "Bieg Zjazdowy", "Biała Afryka" oraz "Doba hotelowa", która pojawiła się w księgarniach pięć lat temu. Teraz z kolei będziemy mogli sięgnąć po zupełnie nowy tom jego poezji  - "Terror", a o którego istocie opowie sam, na zbliżającym się spotkaniu w Zamku.

Poeta w 2002 roku był nominowany do Paszportów Polityki, jest także najmłodszym laureatem Nagrody Literackiej Czterech Kolumn (2003).

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Seryjni poeci": Barbara Klicka, Bianka Rolando i Bartłomiej Mazjel
  • Scena Nowa CK Zamek
  • 17.03, g. 18
  • wstęp wolny