Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Życie w komiksie

Czy trudne tematy można narysować? W najbliższy czwartek CK Zamek otwiera wystawę prac Marty Zabłockiej, która udowadnia, że można. 

.
Wystawę prac Marty Zabłockiej można oglądać w zamku do 17 września

Czwartkowy wernisaż w Galerii Komiksu "Cheap East" w poznańskim Zamku to propozycja nie tylko dla miłośników i znawców komiksu. Prace Marty Zabłockiej mają to do siebie, że dotyczą nośnych społecznie tematów, dotykających każdego z nas. Spojrzenie na pewne zjawiska z obszaru społeczno-kulturowego za pomocą kolorowych przedstawień to z pewnością ciekawa propozycja dla każdego. Marta Zabłocka swoją twórczością udowadnia, że komiksową kreską, przypisaną dotąd raczej rozrywce i zabawie, można w sposób lekki komentować niekiedy już mniej lekką rzeczywistość. Na swoim autorskim blogu www.zycie-na-kreske.blogspot.com nazywa siebie "Panią od rysunków" i sama o sobie pisze: "Przede wszystkim jesteśmy ja i koty, które się nazywają: Lucek, Emil oraz Charles. I królik - moje alter ego. Reszta jest względna". I rzeczywiście, w swoich rysunkach kreuje rzeczywistość z dużą dozą humoru i przymrużeniem oka, często zastępując własną osobę postacią sympatycznego królika.

Autorka była dotąd m.in. ilustratorką głośnych "Cwaniar" Sylwii Chutnik, łotrzykowskiej powieści o czterech kobietach sprzeciwiających się dominacji mężczyzn. Jej prace można było też oglądać na facebooku i blogu. Otwierana w czwartek w zamku wystawa pokazuje ilustracje, rysunki i zdjęcia pochodzące z książki "Znamy się tylko z widzenia", która ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Centrala. Jak przyznaje sama autorka: - "Znamy się tylko z widzenia" to spełnienie moich marzeń o tym, aby mieć swój własny album w formie papierowej. To kilka lat wkładania pracy i serca w tworzenie. Zamiast chowania w szufladzie - dzielenia się z innymi sprawdzania co się wydarzy. To wielka przygoda. To dowód na to, że warto marzyć i starać się te marzenia spełniać - podkreśla.

Anna Solak

  • Wystawa prac Marty Zabłockiej
  • Galeria Komiksu "Cheap East", sala 101 CK Zamek (ul. św. Marcin 80/82)
  • wernisaż: 22.08., g. 19
  • wystawa czynna do 17.09
  • wstęp wolny