Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Uniwersum fotografii

Od 10 grudnia w Galerii Fotografii pf zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć Igora Omuleckiego pt. "Kosmos". Będzie to okazja do zapoznania się z najnowszymi pracami artysty.

.
"Kosmos". Fot. Igor Omulecki /mat. organizatorów

Zdjęcia oscylować będą pomiędzy dwoma światami: mikrofotografii i abstrakcji. Trudno określić perspektywę w pracach, które choć czarno-białe, tworzą nierealne, fantastyczne środowisko nasuwające na myśl zbiór komórek jakiegoś organizmu. Ciemne tło prac, wiele odcieni szarości i bieli sugeruje graficzną kreację przedstawianej przestrzeni, a jednocześnie sprawia wrażenie jak gdyby kształty - komórki znajdowały się w biologicznym płynie. Artysta bada relacje i podobieństwa w złożeniu ciała ludzkiego, otaczającego nas świata i kosmosu, którego jesteśmy częścią. Zdradza chęć poznania porządku, w jakim stworzony jest wszechświat od najdrobniejszych elementów i choć stara się sięgnąć najgłębiej, to jednocześnie jego realizacje nie są zamknięte. Podpowiadają, by spojrzeć szerzej i zauważyć istnienie tego, co nie jest widoczne, jak nasza skomplikowana biologia, niedostrzegalna gołym okiem struktura naszego organizmu i jak kosmiczna przestrzeń, która leży poza obszarem ziemskiej atmosfery. Ale na tym nie kończą się poszukiwania twórcy. Poświęca on bowiem uwagę również aspektom dostępnym naszym zmysłom, fotografując zrazu nierozpoznawalne materiały jak mikro zbliżenia skóry czy powierzchni kamieni, ten zabieg jednak ma wzmagać w odbiorcy uczucie niedosytu spowodowane brakiem możliwości tak dokładnego zbadania wszystkiego, co składa się na nasz świat. Kosmos jednocześnie rozumiany jest, jako coś, czego nie da się pojąć, zbadać, w pełni przeniknąć.

Igor Omulecki jest artystą eksperymentującym z różnymi technikami fotograficznymi, głównie zajmujący się paradokumentem. To artysta działający na arenie międzynarodowej, na bieżąco współpracujący z amerykańskimi i europejskimi agencjami prasowymi. Jego działalność artystyczna jest reprezentowana przez warszawską Galerię Le Guern. To tam właśnie mieszka i tworzy, choć urodził się w Łodzi w 1973 roku. Studiował na wydziałach operatorskim i fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Teatru i Telewizji w Łodzi.

Jego działania są nieustającym poszukiwaniem, próbą poukładania związku pomiędzy światem a człowiekiem, badaniem relacji, odnajdywaniem podobieństw, dotykaniem różnic sięganiem do pierwotności. W doborze technik i tematów kieruje się intuicją, jest otwarty na zjawiska zachodzące w jego życiu i otoczeniu, w którym funkcjonuje. Czerpanie z własnych doświadczeń, obserwacji i fascynacji sprawia, że jego sztuka staje się bliższa widzowi, czyni ją bardziej autentyczną. Jak w cyklu "Lucy" z 2009 roku, który powstał, gdy żona artysty zaszła w ciążę.

Dotychczas wystawiał swoje prace na wielu międzynarodowych festiwalach sztuk wizualnych jak choćby Along the line, screeing w Reykjawik Art Museum, Transphotographiques w Lille we Francji czy New Contemporaries 2005 - Bloomberg exhibition - Spike Island Bristol, w Barbican Centre - centrum sztuki w londyńskim śródmieściu. Jego wystawy indywidualne odbyły się w Polsce, w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Olszytnie i najważniejsze w Warszawie: "Lucy" w Lokalu 30, "Gym Society" oraz "TO" w Galerii Le Guern, wszystkie miały miejsce w latach 2009 - 2011. Teraz ponownie mamy okazję podziwiać prace artysty w Poznaniu. Wernisaż wystawy "Kosmos" odbędzie się 9 grudnia o godzinie 19.

Paulina Gwizdek

  • Igor Omulecki "Kosmos"
  • Galeria Fotografii pf - CK Zamek
  • wernisaż: 9.12, g. 19
  • wystawa czynna do 18.01.2015 r.
  • wstęp wolny