Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Ucieczka z autostrady

Autostrada jako najszybsza drogą łącząca globalną wioskę jest jednym z symboli nowoczesności. Maciej Stępiński w projekcie "Rendez-vous à Poznań" próbuje z niej zrezygnować. Czy mu się uda?

Artysta spróbuje dotrzeć do Poznania z Warszawy nie autostradą A2, ale po linii prostej
Artysta spróbuje dotrzeć do Poznania z Warszawy nie autostradą A2, ale po linii prostej

Opuszczona budka przy szosie. Leżący w przydrożnym rowie pusty samochód. Samotne buldożery. Rozmazana tablica odległości do najbliższego miasta. Dwójka policjantów na skuterach stojąca na popękanym asfalcie. Budka dźwigu lewitująca nad wysuszoną trawą na poboczu. Przydrożne krajobrazy, które obiektyw Macieja Stępińskiego chwytał przez ostatnich kilka lat, kryją w sobie jakąś niewyjaśnioną tajemnicę. Drogi są tu tylko tranzytowymi tunelami. Ludzie w industrialnym środowisku są tylko dodatkiem do maszyn pracujących przy budowie autostrad. Często dla nas niewidocznym, choć niezbędnym do tego, żeby dystans między miastami można było pokonywać szybciej.

"Jedziemy, jedziemy, jedziemy autostradą, przed nami szeroka aleja, słońce świeci migoczącymi płomieniami, pasek jezdni jest szarym torem, białe paski, zielone brzegi. Włączamy radio i z głośników słychać, jedziemy autostradą" - brzmi tekst piosenki "Autobahn" zespołu Kraftwerk. Autostrada jest jednym z symboli nowoczesności. W USA amerykańska highway odgrywa istotną rolę w śnie o wolności, wydaje się być przestrzenią otwartą dla buntowników i outsiderów. Zespół z Düsseldorfu pokazuje, że w istocie niemiecka autobahn jest jej przeciwieństwem. Wraz z innymi autostradami tworzy sieci łączące się w globalną pętlę, z której nie ma wyjścia.

W najnowszym projekcie "Rendez-vous à Poznań", którego wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, 5 października, w Galerii Miejskiej Arsenał, Maciej Stępiński próbuje wyplątać się z tej sieci. W swoich poprzednich pracach artysta traktował podróż jako punkt wyjścia, inspirację do tworzenia paradokumentalnych fotografii. W centrum swojej ostatniej realizacji Stępiński umieścił sam proces podróży. Artysta w towarzystwie pilota (i kuratora) Piotra Sikory spróbuje dotrzeć do Poznania z Warszawy nie nowo oddaną autostradą A2, ale po linii prostej. Jak piszą organizatorzy, synonimem drogi dla artysty nie jest swobodne przemieszczanie się z dużą prędkością, ale pokonywanie przeszkód i mozolna jazda do celu.

Stronę internetową Macieja Stępińskiego otwiera zdjęcie pozbawionego szyb i zatopionego w leśnym błocie samochodu. Czy specjalnie przygotowany do projektu Range Rover pokona takie przeszkody? Przekonamy się już w piątek.

Aleksandra Glinka

  • "Rendez-vous à Poznań" Maciej Stępiński
  • kurator: Piotr Sikora
  • Galeria Miejska Arsenał
  • wernisaż: 5.10, g. 19
  • wystawa czynna do 4.11