Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Poeksperymentuj: odpuść sobie

Katarzyna Balicka proponuje widzom pewien eksperyment. - Na chwilę spróbujmy po prostu odpuścić - proponuje artystka. W piątek, 4 listopada, podczas wernisażu wystawy "As long as I dance, my life is fantastic" w galerii FWD będzie można przekonać się, czy spełnienie takiej prośby jest w ogóle możliwe.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Stres i pośpieszny tryb życia - choroba cywilizacyjna i siła napędowa. Nerwowa atmosfera związana ze współczesnością jest nie tylko zjawiskiem społecznym, stanowi też obszar badań i eksploracji artystycznych Katarzyny Balickiej. Jak twierdzą organizatorzy wystawy, która w najbliższy piątek otworzy się w galerii FWD, "Kasia Balicka, przekona nas do porzucenia nerwowej atmosfery codzienności na rzecz adoracji nierozważnych momentów i okazjonalnej beztroski".

Chwilo trwaj

Jednym z badanych przez związaną z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu artystkę zagadnień jest zjawisko flow. Flow (ang. przepłynąć, wpłynąć) to zjawisko określane przez psychologię pozytywną i psychologię motywacji jako pozytywna emocja, stan oderwania się od problemów dnia codziennego, strachu i lęku. Według twórcy koncepcji jest to stan sytuujący się między satysfakcją a euforią, wywołany całkowitym oddaniem się jakiejś czynności. Czy w czasach teleobecności, mobilności i wielozadaniowości osiągnięcie stanu flow - swoistej nirwany - jest jeszcze możliwe? Czy zwrócenie się w stronę jednej czynności nie jest ukłonem wobec przeszłości - ukłonem wynikającym z braku umiejętności przystosowania się do obecnie panujących standardów? Współcześnie wypracowane normy trybu życia nie są koniecznością, to tylko jedna spośród wielu możliwości uczestniczenia w świecie - próbuje zakomunikować Balicka już w tytule swojej wystawy. "Dopóki tańczę, jestem szczęśliwa" - to, co wydarzyło się przed i stanie się po chwili, która właśnie trwa, nie stanowi obiektu mojego zainteresowania, zdaje się oznajmiać artystka.

Wyluzujmy

Świat nie jest czarno-biały, a napięcie i relaks nie są stanami usytuowanymi na dwóch osobnych biegunach, między którymi zionie pustka. Balans między jednym a drugim stanowi treść codzienności. Wystawa Kasi Balickiej będzie być może swoistym przewodnikiem po nieprzyjaznej, gorzko komentowanej przez artystkę rzeczywistości. Jeśli nie wiesz, co zrobić - wyluzuj. Jeśli jesteś bombardowany ze wszystkich stron doniesieniami o pełnej grozy, niestabilnej sytuacji na świecie - patrz wyżej.

Piątkowemu otwarciu wystawy będzie towarzyszyć impreza taneczna. Goście odwiedzający galerię będą mogli włączyć się w działania Balickiej i razem z nią "odpuścić" wszystkim problemom, które znajdować się będą za murami galerii.

Aleksandra Skowrońska

  • wystawa Katarzyny Balickiej "As long as I dance my life is fantastic"
  • Galeria FWD: ul. Św. Marcin 47, Pasaż Różowy, lokal 24
  • wernisaż: 4.11, godz. 18
  • wystawa czynna do 9.12
  • wstęp wolny