Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Pałacowy jubileusz

Centrum Kultury Zamek szykuje dla nas jeszcze w tym roku nowe otwarcie. Powspominajmy, jak to drzewiej bywało.

Jubileuszową wystawę można oglądać w zamku do 11 listopada
Jubileuszową wystawę można oglądać w zamku do 11 listopada

Kultura niepodzielnie panuje na zamku już od pół wieku. Przejęła ten gmach po politykach (pruskich, hitlerowskich, sowieckich), ale sporo czasu musiało upłynąć, zanim uwolniła się od politycznych wpływów.

Dla większości dorosłych mieszkańców Poznania CK Zamek to wciąż Pałac Kultury: miejsce związane nierozłącznie z socjalistyczną koncepcją "upowszechniania". Jedni powiedzą dziś, że była to polityczna propaganda w czystej postaci i będą mieli wiele racji. Inni jednak - i słusznie! - będą bronić tego czasu i przekonywać, że pod szyldem tej propagandy odbywało się jednak wiele ciekawych, ważnych, wartościowych przedsięwzięć.

Agitki, pogadanki, apele, wieczornice, capstrzyki - wszystkie te rzeczy miały w Pałacu Kultury miejsce. Fakt. Ale odbyło się tam przecież mnóstwo wieczorów autorskich, spektakli, wystaw, projekcji filmowych, które dla wielu z nas pozostaną w pamięci na zawsze. Trudno też znaleźć dorosłego poznaniaka, który nie otarłby się o którąś z pałacowych pracowni: teatralnych, plastycznych, modelarskich. Wędrując dziś po bezkresnych zamkowych przestrzeniach, wciąż jeszcze można odnaleźć relikty minionej epoki: charakterystyczne "gablotki", meble, które lata swojej świetności dawno mają za sobą, a także "coś", co wciąż unosi się w powietrzu. Duchy? A może po prostu wspomnienia?

Nadarza się dobry moment, żeby powspominać tamte czasy wspólnie. Z okazji 50-lecia Pałacu Kultury otwarta zostanie wystawa fotograficzna poświęcona jego historii, zobaczymy też filmy z zamkowego archiwum. - Zapraszamy na naszą jubileuszową wystawę i bardzo liczymy na Państwa pomoc w opisaniu zdjęć, które znajdują się w naszym archiwum. Kiedy powstały? Kogo przedstawiają? W jakich okolicznościach? Warto udokumentować to pół wieku naszej wspólnej historii - mówi Joanna Przygońska, rzeczniczka prasowa CK Zamek.

Ewa Obrębowska-Piasecka

  • "Rocznica z archiwum - 50-lecie Pałacu Kultury" 
  • wystawa czynna od 25.10 do 11.11 w g. 11-19
  • przestrzenie I piętra CK Zamek
  • wstęp wolny
  • wernisaż: 24.10, g. 18