Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Opowieści z dzielnic

Każde miasto snuje swoje opowieści. Co się stanie, gdy sięgną po nie ich główni bohaterowie, czyli sami mieszkańcy?

. - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Projekt "Lokalsi" stanowi kolejny dowód na to, że historie leżą dosłownie na ulicy. Można przejść obok nich obojętnie albo uczynić z nich materiał na sztukę. Galeria Miejska Arsenał zaprosiła do wspólnej zabawy mieszkańców Naramowic, Jeżyc oraz stałych bywalców Śródmieścia. Efekty ich działań zobaczymy na wystawie, która zostanie otwarta już w najbliższy piątek o g. 18.

Akcja - integracja

"Lokalsi" to całoroczny interdyscyplinarny projekt oparty na współpracy galerii z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi. Wśród nich znalazły się: Jeżycka Fundacja Senioralna, Fundacja Animatornia, Stowarzyszenie Jasna Rola oraz Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). - Zaplanowane przez nas działania mają na celu integrację lokalnych społeczności, zwrócenie ich uwagi na wydarzenia kulturalne odbywające się w Galerii Miejskiej Arsenał - opowiada koordynatorka przedsięwzięcia, Jadwiga Siatka. - Dobór uczestników nie był przypadkowy. Jednym z głównych kryteriów stał się dostęp do kultury, który w przypadku tych osób z różnych względów bywa utrudniony. W grupie Jeżyckiej znalazły się głównie osoby starsze, w Naramowickiej - dzieci, zaś w Arsenałowej - dorośli w wieku ok. 30 lat - tłumaczy koordynatorka.  

Sztuka z opowieści

Za nami dwa etapy projektu. Pierwszy z nich polegał na zbieraniu (za pomocą gier, zabaw i zadań) prywatnych opowieści uczestników na temat dzielnic, które zamieszkują. Następnie, przy wsparciu zaproszonych artystów, zasłyszane historie zaczęły być przetwarzane w dzieła plastyczne. - Rolą Marka Glinkowskiego, Agnieszki Grodzińskiej i Łukasza Surowca było artystyczne zanimowanie poszczególnych grup - mówi Jadwiga Siatka. - Dzięki temu na wystawie pojawią się bardzo zróżnicowane prace: dzieci z Naramowic przygotowały autorskie książki przypominające ziny, seniorzy z Jeżyc stworzyli wspólne dzieło, wideoinstalację, zaś stali bywalcy Galerii Miejskiej Arsenał zaproponowali przede wszystkim instalacje i fotografie. Na wystawie równie ważna, co prezentowane dzieła, będzie sama ekspozycja - tłumaczy. I opisuje: - Plan organizacji przestrzeni galerii narodził się w trakcie spotkań z uczestnikami. Powstały w ten sposób układ oddaje charakter całego projektu, który z jednej strony opiera się na indywidualnych doświadczeniach, z drugiej zaś ma sprzyjać budowaniu więzi pomiędzy mieszkańcami oraz galerią.

Kolejnym etapem projektu będzie nietypowa publikacja, która ukaże się w połowie listopada.

Karolina Gumienna

  • Wystawa "Lokalsi"
  • Galeria Miejska Arsenał
  • wernisaż: 29.08, g. 18
  • wystawa czynna do 28.09
  • wstęp wolny