Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Najstarsza historia Egiptu w Muzeum Archeologicznym

"Tell el-Farcha. Początki starożytnego państwa Egipskiego" to kolejna wystawa z cyklu "Bliskie spotkania z..." dostępna dla zwiedzających w Muzeum Archeologicznym od 22 czerwca do 31 sierpnia.

.
fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Stanowisko Tell el-Farcha położone w delcie Nilu w Egipcie, około 120 kilometrów na północny zachód od Kairu odkryto 25 lat temu. Od 15 lat badania na nim prowadzi Polska Ekspedycja Archeologiczna do Wschodniej Delty Nilu, zorganizowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Osada w Tell el-Farcha  funkcjonowała przez blisko tysiąc lat (ok. 3 700 do 2 700 p.n.e.). Najpierw jako silny ośrodek  lokalnej kultury dolnoegipskiej, później ważne centrum władzy w okresie formowania się zjednoczonego państwa Egipskiego. Do początków Starego Państwa było to jedno z ważniejszych centrów administracyjno-gospodarczych we wschodniej delcie Nilu. Upadło po zjednoczeniu dolnego i górnego Egiptu w jeden organizm państwowy, kiedy za czasów pierwszych dynastii transport karawanowy zastąpił transport wodny, co doprowadziło do rozwoju osad położonych w pobliżu Nilu, a zagładę ośrodków leżących z dala od szlaków wodnych.

Do najcenniejszych znalezisk na tym stanowisku należą złote figury przedstawiające władcę, depozyt świątynny zawierający między innymi wysokiej klasy figurki ludzkie wykonane z kości słoniowej, pieczęcie cylindryczne, wyroby z kości, kamienia, krzemienia, miedzi i złota. W Tell el-Farcha odkryte zostało jedno z najstarszych na świecie centrów browarniczych, najstarsze w Egipcie monumentalne budowle wzniesione z cegły suszonej oraz jedne z pierwszych znanych grobowców w formie mastab. Wszystkie odkryte zabytki pozostały w Egipcie. Najcenniejsze z nich można obejrzeć w Muzeum Egipskim w Kairze. Na wystawie w Poznaniu musimy zadowolić się jedynie fotografiami odkrytych przedmiotów i zabytków architektury. Można też będzie zobaczyć rekonstrukcje 3D najważniejszych budowli, zapoznać się z rozplanowaniem osady oraz poczuć klimat wykopalisk. Wystawę urozmaicą zabytki pochodzące z Minszat Abu Omar, cmentarzyska z Wschodniej Delty funkcjonującego w tym samym czasie co Tell el-Farcha.

Wystawa towarzyszy międzynarodowej konferencji "Delta Nilu jako centrum wymiany kulturowej pomiędzy Górnym Egiptem a południowym Lewantem". Jej kuratorem jest dr Marek Chłodnicki z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, jeden z kierowników ekipy badawczej polskich naukowców pracujących w Tell el-Farcha.

oprac. sza

  • Wystawa "Tell el-Farcha. Początki starożytnego państwa Egipskiego"
  • 22.06-31.08
  • Muzeum Archeologiczne w Poznaniu