Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Między przedstawieniem a abstrakcją

Spotkanie ze sztuką Wojciecha Gorączniaka jest jak wkroczenie w ciche wnętrze świątyni, gdzie tajemnica splata się z metafizyką. Wystawę prac artysty otwiera 7 października Galeria Naprzeciw. 

Wojciech Gorączniak "Nieme znaczenia"
Wojciech Gorączniak "Nieme znaczenia"

Najistotniejszą rolę w pracach Gorączniaka odgrywa przedmiot i jego usytuowanie, postrzeganie rzeczywistości przez jego pryzmat oraz balansowanie pomiędzy przedstawieniem a abstrakcją. Jego płótna przejmują warstwą niedopowiedzeń i bliskie są twórczości surrealistów i kubistów. "Obrazy przedstawiają zbiór przedmiotów - pisze o wystawie sam artysta - przedmiotów bez tożsamości, albo zatrzymanych na jakimś etapie określania swojej funkcji i statusu, na granicy podobieństwa".

Wojciech Gorączniak w latach 1996-2001 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom z malarstwa i rysunku w pracowni prof. Norberta Skupniewicza oraz prof. Macieja Haufy). W 2011 r. obronił pracę doktorską pod tytułem "Przedmiot - metafizyczny świadek rzeczywistości". Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w IV Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Zdanowicza.

Joanna Gryzińska

  • Wojciech Gorączniak "Nieme Znaczenia"
  • Galeria Naprzeciw
  • 7, 8.10
  • wstęp wolny