Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Jak dobrze się buntować

Tym razem Galeria Tak zostanie przejęta przez grupę z Extinction Rebellion Poznań, która przygotowała prelekcję połączoną z warsztatami dla wszystkich zainteresowanych prawami demonstrantek i demonstrantów. Podczas spotkania publiczność będzie miała szansę dowiedzieć się więcej na temat dobrej organizacji wszelkich akcji związanych z masowym sprzeciwem społecznym.

.
grafika: Natalia Raczkowska

W poniedziałek 12 sierpnia przestrzeń galerii zmieni swoje przeznaczenie z kulturalnego na informacyjne. Nie pierwszy raz miejsce to stanie się strefą wolnej i bezpiecznej dyskusji na temat obywatelskich i prywatnych kwestii. Nie tak dawno odbywały się tu Queerowe Czytanki Feministyczne, a jeszcze wcześniej można było spotkać się tu na warsztatach Relacje "większości" z "mniejszością", które miały na celu budować świadomość społeczną wobec kwestii nierówności społecznych.

Tym razem galeria zostanie przejęta przez grupę z Extinction Rebellion Poznań. Prowadzący - Łukasz Weber - wprowadzi uczestników oraz uczestniczki za kulisy zarówno prawnych, jak i praktycznych aspektów tego zagadnienia. Opowie o tym w jaki sposób mobilizować siły, jak dbać o bezpieczeństwo tłumu oraz gdzie szukać wsparcia przy projektowaniu tego typu wydarzeń. Wnikliwie przedstawiona zostanie nie tylko część organizacyjna. Publiczność dowie się także w jaki sposób najlepiej zachowywać się podczas demonstracji, gdzie szukać pomocy i jak skutecznie manifestować swój sprzeciw w trakcie akcji społecznej.

Weber swoją wiedzę czerpie z doświadczeń Anarchistycznego Czarnego Krzyża, który zapewni materiały pomocnicze podczas poniedziałkowego spotkania. Wspomniana organizacja wspiera aktywistów i aktywistki w procesach prawnych. W kręgu ich zainteresowań znajdują się przepisy prawne odnoszące się do prawa o zgromadzeniach, uprawnieniach policji oraz doświadczeniach samych uczestników protestów ulicznych. Bazując na wieloletnich doświadczeniach chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Podczas poniedziałkowych warsztatów, prowadzący odniesie się do kwestii i zagadnień doświadczonych przez nich bezpośrednio.

Julia Niedziejko

  • wystawa ABC demonstrantki // XR Poznań
  • 12.08, g. 18.30
  • Galeria Tak
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019