Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Głos pokolenia Y

"Mum, I just really need to focus on my art right now" to pierwsza w Polsce wystawa, której tematem jest generacja urodzona po 1980 roku.

Plakat wystawy "Mum, I just..." w Arsenale. Wystawa czynna: 5-12.07
Plakat wystawy "Mum, I just..." w Arsenale. Wystawa czynna: 5-12.07

Projekt realizowany w galerii Arsenał to zbiorowa praca dyplomowa. Trójka studentów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego (Aurelia Nowak, Ewelina Piguła i Maciej Stachowiak) postanowiła zorganizować wystawę, na której zostaną zaprezentowane prace artystów z tzw. pokolenia Y, czyli osób urodzonych po roku 1980.

Jak narodził się pomysł na wystawę? - Zastanawialiśmy się, co w tym szczególnym momencie naszego życia, związanym z końcem studiów, jest dla nas szczególnie ważne - mówi Aurelia Nowak. - Przygotowana przez nas ekspozycja mówi nie tylko o samym pokoleniu, ale również o młodości, dorastaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości - dodaje.

Wybór artystów poprzedził obszerny research. Młodzi kuratorzy szukali wątków, które byłyby wspólne dla wszystkich zgromadzonych prac. Do współpracy udało im się namówić artystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy (Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy). Wśród nich są wschodzące gwiazdy polskiego artworldu, m.in. Michał Bałdyga, Filip Chrobak, Julia Curyło, Jakub Czyszczoń, Łukasz Jastrubczak, Karol Radziszewski oraz Kamil Strudziński. Zaproszenie przyjął również ceniony rzeźbiarz, performer, twórca instalacji i filmów wideo, Paweł Althamer, który kończył studia na przełomie lat 80-tych i 90-tych, czyli dokładnie wtedy, kiedy na świat przychodzili pomysłodawcy wystawy.

W mediach funkcjonujemy (ja również należę do tego pokolenia) jako banda niedojrzałych, bezczelnych, nie zgadzających się na żadne kompromisy rozkapryszonych 20- i 30-latków, którzy na nic nie potrafią się zdecydować, bo mają zbyt wiele możliwości. Podobno rodzice chcieli sobie na nas odbić wybrakowane (pod względem konsumpcyjnym) dzieciństwo, dlatego podsuwali nam pod nos wszystko to, czego sami nie mogli mieć. Ja jednak uważam, że choć błądzimy i często odsuwamy w czasie dokonywanie fundamentalnych wyborów, wcale nie jest z nami aż tak źle. Potrafimy się łączyć i mówić jednym (choć złożonym z wielu różnorodnych dźwięków) głosem i dowodem na to są takie inicjatywy, jak wystawa "Mum, I just really need to focus on my art right now".

Karolina Gumienna

  • wystawa "Mum, I just really need to focus on my art right now"
  • Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
  • 5-12.07
  • wernisaż: 5.07
  • g. 18 otwarcie wystawy
  • g. 18:30 występ Cipedrapskuad
  • g. 22 Chernobyl Kid (Klub Meskal, afterparty)
  • oprowadzanie kuratorskie: 12.07, g. 18