Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Francja-elegancja w żakiecie i sukni

W Centrum Kultury Zamek od środy, 3 lipca można obejrzeć wystawę "Elegancja - Francja. Z historii mody XX wieku".

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Na wystawie pokazanych zostanie 49 ubiorów - sukni, żakietów, kostiumów, pochodzących z prywatnej kolekcji, uzupełnionych materiałem ikonograficznym. Będzie to pierwsza w Polsce wystawa prezentująca w tak szerokim wyborze suknie paryskich projektantów od Jean-Philippe Wortha, poprzez Jeanne Lanvin, Cristóbala Balenciagę, Christiana Diora, po Thierry'ego Muglera i Christiana Lacroix.

- Lubię wiele z pokazywanych sukni, ale chyba największym sentymentem darzę suknię balową z około 1908-1910 roku uszytą w domu mody Wortha. To też wydaje mi się, najcenniejszy obiekt na tej wystawie. Swoją kolorystyką na pewno nie przykuwa uwagi, ale przy uważnym spojrzeniu detale i jakość wykończenia zachwycają - mówi Piotr Szaradowski, kurator wystawy.

Wystawa podzielona będzie na kilka części, z których każda omówi jedno ze zjawisk dwudziestowiecznej mody, np. wyzwalanie ciała z ciasno zasznurowanego gorsetu, estetykę Art Déco czy paryskie wysokie krawiectwo (haute couture). Wystawie towarzyszyć będzie program spotkań, wykładów, warsztatów oraz pokazów filmów związanych z modą. Będą to m.in. "Coco Chanel" (3.07) z Audrey Tautou w roli tytułowej oraz jeden z najbardziej znanych filmów Woody'ego Allena "Annie Hall" (24.07).

jp, ng

  • wystawa "Elegancja - Francja. Z historii mody XX wieku"
  • Centrum Kultury Zamek, Sala Wystaw
  • 3.07-18.08, g. 11-19
  • wernisaż 2.07, g. 19
  • bilety na wystawę: 5,6,7 zł
  • cena biletu: wystawa + kino: 10,11,12 zł