Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Czarny w roli głównej

Wystawę Wojciecha Freudenreicha - wybitnego poznańskiego grafika, ucznia Jana Cybisa, otwiera 13 lipca, Galeria Miejska Arsenał. 

Jedna z prac Wojciecha Freudenreicha, arch. Galerii Miejskiej Arsenał
Jedna z prac Wojciecha Freudenreicha, arch. Galerii Miejskiej Arsenał

Prezentacja w Arsenale to poznańska odsłona wystawy "Funkcja i Forma", która miała swoją premierę w tym roku w Salonie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kuratorem poznańskiej ekspozycji jest Zdzisław Schubert.

Freudenreich urodził się w Poznaniu w 1939 r. Studiował malarstwo na warszawskiej ASP, dyplom obronił w 1965 r. w pracowni wybitnego kolorysty prof. Jana Cybisa, którego zresztą do dziś uważa za swojego mistrza.

Po skończeniu studiów zajął się grafiką użytkową - rozpoczął współpracę z wydawnictwami: projektował dla Czytelnika, Państwowego Instytutu Wydawniczego, Iskier, Wydawnictwa Poznańskiego, Świata Książki, itd.

W 1982 roku wyjechał do Holandii. Tam pracował w telewizji holenderskiej (N.O.S.) w Hilversum, gdzie projektował krótkie filmy animowane. Po powrocie do Polski, w 1987 roku rozpoczął współpracę z miesięcznikiem "Res Publica", który wtedy wyszedł z podziemia. Zaprojektował nową szatę graficzną pisma. Do współpracy zaprosił Jana Bokiewicza, z którym razem układali pismo i projektowali książki w wydawnictwie powstałym przy miesięczniku. W 1993 roku otworzyli wspólnie studio graficzne 1&1, które działało trzy lata. Mimo że formalnie rozstali się - nadal wspólnie pracują. W 1&1 realizowali między innymi projekty graficzne dla galerii Zachęta.

Styl Wojciecha Freudenreicha to ograniczona palet barw: czerń, biel, czasem delikatny czerwony akcent, zdecydowane pociągnięcia pędzlem. - Czarny to najładniejszy kolor - mówi w jednym z wywiadów. I litery, który odgrywają w jego projektach bardzo ważną rolę. "Potrafi nimi narysować wszystko" - pisali krytycy.

S.K.

  • Wystawa Wojciecha Freudenreicha
  • Galeria Miejska Arsenał
  • wernisaż - 13.07, godz. 18
  • wystawa czynna do 19 sierpnia