Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Chodź do łóżka!

Miejsce na łzy, wzruszenia, myśli ważne, jak i zupełnie nieważne. Dziewczyński mikroświat, w którym mogą się dziać rzeczy ważne, piękne i wzniosłe... W Galerii Miejskiej Arsenał stanie duże łóżko z baldachimem. Dlaczego mamy do niego przyjść?

.
fot. materiały prasowe

John Lennon i Yoko Ono wykorzystali je po ślubie jako rekwizyt do manifestacji antywojennych, dla Tracey Emin było centrum świata i świadkiem jej choroby. Miejsce na łzy, wzruszenia, myśli ważne, jak i zupełnie nieważne. Na miękkiej kołdrze powstają pierwsze wiersze, scenariusze nigdy nie wystawionych sztuk teatralnych. Najważniejsze filmy i seriale, przeczytane książki. Setki wspomnień, rozmów telefonicznych....

Zofia Nierodzińska, kuratorka projektu "Bedtime", zaprosiła do Galerii kolektywy Dziewczyństwo i Coven Berlin, by wytłumaczyły nam świat młodych dziewczyn. Poznański kolektyw Dziewczyństwo tworzą związane z poznańskim UAP Agata Konarska, Klaudia Kozińska, Ula Lucińska, Paulina Piórkowska, Karolina Wojciechowska. Na swoim koncie mają wydanie drukowanego zina poświęconego właśnie dziewczyństwu. Do jego produkcji zaprosiły za pośrednictwem internetu wszystkich chętnych; bez ograniczeń ze względu na płeć, wiek czy pochodzenie. Efekt przerósł ich oczekiwania i w marcu 2018 na Scenie Roboczej dziewczyny pokazały swoje prace.

Kolektyw Coven Berlin został założony w 2013 roku w Berlinie przez Lo Pecado i Judy Mièl. Na oficjalnej stronie internetowej nazywają siebie "otwartą przestrzenią", "otwartą platformą do komunikacji", stworzoną, by przeciwstawiać się polityce ciała, zwalczać stereotypy dotyczące seksualności, płci. Kwestia komunikacji, współtworzenia sztuki jest wspólna i kluczowa dla obu kolektywów. Dlatego najważniejszym elementem "Bedtime" wydają się być wspólne wieczorne działania - właśnie w wielkim łóżku z baldachimem. 8, 22 i 29 września jesteśmy zaproszeni na nocne seanse. Możemy wraz z artystkami współtworzyć wystawę, udać się do źródeł dziewczyństwa i spróbować je opisać na nowo. Może zobaczyć, co straciliśmy?

Spróbujemy w ten świat wniknąć za pośrednictwem najważniejszego miejsca w pokoju każdej młodej kobiety - łóżka. Nierodzińska obiecuje odpowiedzi na pytania o trendy w młodej sztuce, dobór laptopa do swojej cery czy o błyszczące dodatki w erze postinternetowej. Zaproszone artystki spróbują zdefiniować (a może pokazać, że właśnie się nie da?) czas w życiu, gdy kobieta jeszcze nie jest kobietą, ale już nie jest dziewczynką.  Czas dla jednych już miniony i zapomniany, dla innych będący niespełnionym marzeniem.

Od dawna żadna poznańska wystawa nie wzbudziła tyle kontrowersji na długo przed otwarciem. Materiał filmowy w Teleskopie w TVP3, artykuł prasowy na stronie Radia Poznań, tekst pod tytułem "Władze Poznania zapłacą za promocję zboczeń? Ks. Wachowiak apeluje o modlitwę za «duchowo pogubione miasto»" na portalu wpolityce.pl. Wpisy na Twitterze, zachęcenia do modlitwy, apelujący księża, internauci, którzy przesądzili o sensie propozycji Galerii Miejskiej Arsenał, na długo przed wernisażem. Czy to jeszcze jest dyskusja o sztuce?

Adam Jastrzębowski

  • Dziewczyństwo & Coven Berlin prezentują: "Bedtime"
  • Galeria Miejska Arsenał
  • wernisaż: 7.09, g. 18
  • czynna do 7.10
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018