Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Było sobie życie w Zamku

Dzięki uprzejmości Edwarda Fransena oraz jego żony, wnuczki pierwszego kasztelana Zamku Cesarskiego - Josepha Latzela, CK Zamek otrzymało unikatowe fotografie przedstawiające życie dawnych mieszkańców Zamku. Można je oglądać od 17 lipca na Dziedzińcu Różanym. 

. - grafika artykułu
fot. archiwum CK Zamek

Jest rok 1911 r. Przy partyjce krokieta ogrodowego widzimy rodzinę Latzel. Od lewej: kasztelan Jospeh Latzel, jego żona Elisabeth Latzel, córka Katharina, teściowa Katharina Bode oraz szwagierka Hedwig Bode. To jedno ze zdjęć, które od rodziny pierwszego kasztelana otrzymał Zamek. "W kadrach widzimy przestrzeń doskonale nam dziś znaną z czasów kiedy nikt nie przypuszczał, że Zamek stanie się przestrzenią Uniwersytetu Poznańskiego, rezydencją Hitlera, siedzibą władz komunistycznych czy pałacem, a później centrum kultury. Panie i panowie w strojach z epoki przypominają o dawno minionych czasach ‒ sprzed wojen, reżimów i przebudów ‒ które dziś wydają się nierealne" - czytamy o niezwykłym zbiorze.

Zdjęcia zostały wykonane w 1911 roku. Przedstawiają życie codzienne zarządcy i jego rodziny w przestrzeniach zamkowych. Prezentują również dzielnicę cesarską, która w tamtym momencie była nowością architektoniczną. "W kadrach zobaczymy Zamek, jakiego dziś nikt nie pamięta, ale także Poznań z czasów, kiedy stare koryto Warty nie było jeszcze zasypane, a na Chwaliszewie stał most" - piszą organizatorzy.

sk, ng

  • wystawa "O Zamku na starych fotografiach" 
  • CK Zamek, Dziedziniec Różany
  • czynna od 17.07 do 31.08 w g. 10-21