Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Brązowe skarby w Zamku

Nieliczne zachowane do dzisiaj naczynia brązowe, które kiedyś zdobiły wnętrza cesarskiego zamku, możemy zobaczyć na wystawie w CK Zamek.

Brązy w Zamku - grafika artykułu
Brązy w Zamku

W Galerii Fotografii pf, na wystawie "Dalekowschodnie brązy z dawnego wyposażenia zamku cesarskiego w Poznaniu", zgromadzono wybrane eksponaty z bogatej kolekcji, cieszącej oczy dawnych mieszkańców Zamku. To, co dzisiaj zobaczymy na wystawie, to kilkanaście chińskich i japońskich naczyń oraz przedstawień mitycznych zwierząt, które powstały między XIII a XIX wiekiem. Są wśród nich wazy, misy i naczynia do przygotowywania herbaty. Kolekcji towarzyszy akwarela przedstawiająca jeden z prezentowanych zabytków, namalowana przez cesarzową Augustę Wiktorię.

Dalekowschodnie brązy na co dzień ukryte są w muzealnych magazynach. Tym bardziej warto znaleźć chwilę, zajrzeć do Zamku i popatrzeć na dzieła dawnych wschodnich artystów.

Wystawa będzie czynna od 17 lipca do 19 sierpnia. Wstęp wolny.

C.O.

  • Zdjęcia pochodzą z katalogu wystawy "Zamek cesarski w Poznaniu. Od pruskiej warowni na wschodzie do Centrum Kultury Zamek", przygotowanej w 2003 roku przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i Fundację Pruskie Pałace i Ogrody w Poczdamie. Autorzy zdjęć: Anna Jabłońska, Tomasz Zawal