Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Sezon ogórkowy? Nie w Poznaniu!

Wbrew pozorom lato w mieście nie musi być nudne. Poznańskie instytucje kultury przygotowały dla mieszkańców sporo atrakcji, by letnie miesiące spędzić w ciekawy, przyjemny, a także pouczający sposób.

. - grafika artykułu
Lato z Estradą, fot. materiały organizatorów

- Od kilku lat chcemy, by kultura docierała bezpośrednio do mieszkańców, na poznańskie osiedla - zaznacza Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania ds. kultury. I dodaje: - Mam wrażenie, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej niż w minionym, bo aż kilkadziesiąt.

Aż 82 wydarzenia w 12 lokalizacjach miasta przygotowała Estrada Poznańska w swoim corocznym cyklu Lato z Estradą, który wystartuje w czerwcu i potrwa aż do połowy września. - Przez 11 tygodni będziemy zapraszać poznaniaków i poznanianki na różne wydarzenia spięte wspólną klamrą pod hasłem Podróże po kulturze. W tym roku "ruszamy na północ", będzie więc dużo nawiązań do kultury skandynawskiej, na której będą opierać się nasze wydarzenia, m.in. plenerowe seanse, warsztaty wicia wianków i warsztaty dla dzieci.

Jedną z kolejnych inicjatyw Estrady będzie zagospodarowanie pod kątem wydarzeń kulturalnych placu Wolności, który ma za zadanie zastąpić odbywające się dotąd w ramach Kulturalnego Starego Rynku imprezy plenerowe na remontowanej obecnie płycie Starego Rynku. Tu możemy spodziewać się m.in. wtorkowych seansów z kinem Muza, sobotnio-niedzielnych koncertów czy porannych spektakli dla dzieci. Na tarasie Arkadii będą odbywać się również taneczne sesje salsy i milongi oraz imprezy silent disco. Zagra też pierwsza orkiestra senioralna na ukulele Senioruki. Scena na placu Wolności zostanie uzupełniona również strefą gastronomiczną otoczoną miejską zielenią czy parasolami chroniącymi przed słońcem. Start cyklu Na wolno już 17 czerwca.

Estrada wyprodukuje w tym roku również swój pierwszy spektakl pod tytułem Wikingowie z ulicy Północnej, do tekstu Maliny Prześlugi, a w lipcu zaprasza tradycyjnie na kwalifikujący do Oscara Festiwal Filmów Animowanych Animator.

Kolejna nowa inicjatywa to Festiwal Księgarń Niezależnych, który ma promować małe, lokalne księgarnie nie związane z dużymi sieciami. W Poznaniu jest ich aż 30, m.in. księgarnia Pasja specjalizującą się w wydawnictwach muzycznych i nutach czy księgarnia Bookowski na piętrze CK Zamek. Monika Synoradzka, przedstawicielka Festiwalu, podkreśla: - Idea festiwalu powstała w ubiegłym roku, zainspirowana księgarzami krakowskimi, którzy bardzo ze sobą współpracują. Chodzi o to, by wspierać niezależne księgarnie, które od 15 czy 25 lat znają się na tym co robią, potrafiąc zainteresować swoich czytelników wartościowymi tytułami nie dyktowanymi listami bestsellerów.

Główną osią festiwalu będzie specjalna mapa, która w wersji papierowej będzie dostępna w małych księgarniach i punktach turystycznych, a która (podobnie jak strona internetowa w wersją online mapy i pozostałymi materiałami towarzyszącymi tej idei) pomoże poznać bliżej poznańskie księgarnie i zaangażowanych księgarzy. Znajdziemy tam również program wydarzeń w ramach Festiwalu, a także informacje o ruszającej 1 czerwca grze miejskiej, w której do wygrania będą m.in. nagrody książkowe.

Z kolei znany z zeszłego roku Projekt Fyrtle ewoluuje w tym roku do rozmiarów festiwalu - Festiwalu Fyrtle.

- Bardzo się cieszę, że samo słowo "fyrtle" pojawia się na ustach mieszkańców coraz częściej, bo przecież Poznań to nie tylko centrum ze Starym Rynkiem, ale aż 42 miejskie osiedla - mówi Cezary Tyliński, pomysłodawca i koordynator programu w Urzędzie Miasta. Już 24 czerwca, a więc w pierwszy dzień wakacji w KontenerART wystąpi zespół Muchy (czyli laureat tegorocznego Fryderyka) wraz z młodymi poznańskimi zespołami, które poznaniacy mogli poznać bliżej za sprawą wydanej ostatnio płyty Made in Poznań. W planach dodatkowo współpraca z Festiwalem Malta przy zazielenianiu Wildy, a także atrakcje na trasie Wartostrady, gdzie powstanie pierwszy w historii... drogal, na wzór naściennych murali.

- Wspomniana płyta Made in Poznan będzie miała drugą część, poznańskie zespoły już teraz mogą zgłaszać się do tego projektu - podkreśla Marcin Kostaszuk z Wydziału Kultury UMP.

Anna Solak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022