Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Powrót w wielkim stylu

Kolekcję ponad 100 niezwykłych pojazdów: samochodów, rowerów, motorowerów i motocykli będzie można oglądać w pawilonie nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tej formie wraca do Poznania wspaniałe Muzeum Motoryzacji, które przed laty mieściło się pod Kaponierą, ale zostało zlikwidowane w czasie jej przebudowy.

. - grafika artykułu
fot. Muzeum Motoryzacji / Międzynarodowe Targi Poznańskie

Modernizacja Kaponiery zmusiła Muzeum Motoryzacji do wyprowadzki z części podziemnej. Z tego powodu większość zabytkowych samochodów była w ostatnich latach "eksponowana" wyłącznie w garażach właścicieli i oczywiście na Targach, w czasie wielkich imprez motoryzacyjnych, jak Poznań Motor Show czy Retro Motor Show.

Ostatecznie zabytkowe samochody wróciły na MTP dzięki wieloletniej współpracy Targów z Automobilklubem Wielkopolski. Wystawa starych automobili i wiekowych bicykli została przygotowana z dużym rozmachem i zajęła cały pawilon nr 2. Jest podzielona na kilka stref tematycznych: zaczynając od początku masowej motoryzacji z linią produkcyjną Henry'ego Forda, poprzez amerykańskie klasyki, wśród których jest 113-letnie auto REO Gentelman's Roadster, aż po inne pojazdy z całego świata.

I tak: w "strefie włoskiej" będzie można obejrzeć pięknie zachowanego fiata 118H/1500 cabriolet z 1966 roku oraz fiata 514 z 1929 roku, a także kultowe motorowery marki Vespa. W dziale francuskim zobaczymy renault NN torpedo z 1925 roku, a także najstarszy eksponat na wystawie - rower (a raczej bicykl) Clement Safety z 1888 roku.

Brytyjski przemysł motoryzacyjny reprezentuje MG TA z czterocylindrowym silnikiem rzędowym wyprodukowany w 1937 roku. Dział niemiecki podzielono na wschodni i zachodni. Motoryzację RFN reprezentuje mercedes W108/280SE z 1971 roku i bmw E9 z 1973 roku. Dowodem wyższości NRD-owskiej techniki nad "zgniłym Zachodem" jest zaś kolekcja trabantów. W pawilonie nr 2 zobaczymy także kultowe samochody z czasów PRL-u, takie jak warszawa, fiat 125p, 126p, tarpan czy żuk. Zadbano o odpowiednią aranżację stanowisk. Auta "zaparkowano" w pobliżu trzepaka do dywanów, a scenografię tworzą przedmioty codziennego użytku z lat 60., 70. i 80.. Oprócz klasycznych samochodów osobowych na wystawie pojawiły się również wojskowe pojazdy opancerzone oraz motocykle z okresu II wojny światowej.

- Muzeum Motoryzacji na Międzynarodowych Targach Poznańskich stanowi prezentację pojazdów należących do członków naszego klubu, którzy z ogromnym zaangażowaniem podjęli się przygotowania ekspozycji w pawilonie nr 2. Cieszymy się, że mamy możliwość dzielenia się naszą pasją - mówi Bartosz Bieliński, prezes Automobilklubu Wielkopolski.

Szymon Mazur

  • Muzeum Motoryzacji
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon nr 2
  • bilety: 10-20 zł
  • więcej na www.muzeumklasykow.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021